võlad

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

võlad

03 Veebr 2021, 10:49

Tere.mul on viiest erinevast firmast võetud laene.oman kindlat sissetulekut.siit küsimused.kui suurt summat oma sissetulekust saan kasutada kui minu pangakonto arestitakse.mis vahe on inkassol ja kohtutäituril.mis õigused on neil minu varale kui see pole laenude tagatiseks pandud.

Re: võlad

08 Veebr 2021, 09:32

Tere

Inkassofirmad on eraõiguslikud ettevõtted, kes ei saa Teie vara arestida. Inkasso ehk kohtuväline võlgade sissenõudmine võib koosneda järgmistest tegevustest: võlgnikuga kontakti otsimine (tavaposti, e-posti, SMS-, telefon-i teel), võla tasumiseks läbirääkimiste pidamine, tasumise kokkuleppe sõlmimine. Vaidlused lahendab kohus.
Kohtutäitur täidab vaid täitedokumendist tulenevaid nõudeid (kohtulahend või notariaalne kokkulepe, mis sisaldab võlgniku nõusolekut kohesele sundtäitmisele allumisest). Kohtutäituril on täitemenetluses õigus pöörata nõue ka võlgniku varale ent seda ei saa siiski teha ilma täitedokumendita. Sel juhul viiakse menetlus läbi täitemenetluse seadustiku (https://www.riigiteataja.ee/akt/113062012002?leiaKehtiv) sätete järgi, mille § 131 sätestab sissetulekud, millele sissenõuet pöörata ei saa ja § 132 on sätestatud, millisele osale arestimisele kuuluva sissetuleku liigist sissenõuet pöörata ei saa, ehk kui suur on arestimisele mittekuuluv sissetuleku osa. Kohtutäitur võib võlausaldaja õiguste kaitseks pöörata sissenõude ka võlgniku varale, mis ei ole laenu suhtes tagatisvara. Varale sissenõude pööramisel vara arestitakse ja müüakse.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta