Keldrite,pööningute ja maa kasutamine.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Keldrite,pööningute ja maa kasutamine.

24 Okt 2020, 10:09

Tere,
Meie korteriühistu on otsustanud kokku kutsuda erakorralise üldkoosolekku 02.11, kus sovivad otsused võtma Keldrite,pööningute ja maa kasutamisest.

Mina olen uus elanik 8 korteri majas, ja siin juba vana aastast oli juba jäägatud maa jne (ilma kasutuskorra ) lihtsalt nii, et kes jõudnud see sai (ilma mõõdeta) . Ja hetkel seisuga minu maatükk on väiksem kui teistel. Ma ei ole sellega nõus, kuna mingid koosolekku otsused, kokkulepped ja mis iganes omanikute vahel puudub ja kõik oleme kaasomanikud mõttelise osaga. Ma provisin kokkuleppita, vaid need ei taha muuta need vana piirid ja nüüd kutsuvad koosolekku.
Aga kuna korteriühistus on kõik vana elanikud - sõprad ning neid ei taha midagi muuta.
Probleem koosneb sellest, et nüüd need suurem osa hääletamisega kindlasti otsustavad nii nagu need tahavad. Kindlasti ma saan mingi maa ja keldri tükki kasutamiseks , vaid mitte see millest olen huvitanud.
Need juba mulle öelnud, et mina ei saa seda mida tahaks, vaid midagi saan kuna ilma jääta seadus ei luba.

1) Mis lahendus selle olukorra on?

2)Kas pööningu ruumi võib üldse kasutada?

3) Meil on 3 keldrid aga korterid on 8.
1 kelder majaplaani järgi on tehnoruum ( vaid füüsiliselt seal ka võib hoidma asjad), vaid soovin uurida kas siis see kelder on lubatud jagada kasutuskorraga?

4) Kas võib ilma mõõduta mingit otsused võtta?

5) kas ma võin keelata kaasomandi kokkuleppe sõltumist? Ja las siis need kohtukaudu jägavad maad. Või siis need suurem osa hääletusega ikka võivad jägada maad, ilma minu nõusolekuta?

ette tänades.

Re: Keldrite,pööningute ja maa kasutamine.

31 Okt 2020, 19:36

Tere

Korteriomandi- ja korteriühistu seaduse kohaselt on korteriomanikul õigus nõuda, et eriomandi ja kaasomandi eset kasutataks seaduse ning korteriomanike kokkulepete ja korteriühistu põhikirja kohaselt. Kui eriomandi ja kaasomandi eseme kasutamine on reguleerimata, lähtutakse korteriomanike huvidest. Ka Teil on õigus nõuda, et kokkulepet sõlmides lähtutakse kõigi korteriomanike, sealhulgas Teie, õigustatud huvidest. See ei tähenda aga, et peate saama valida, millist keldriboksi te kasutada soovite vaid et Teile võimaldatakse teiste kaasomanikega võrdväärselt kaasomandi eset kasutada

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Eluasemealune maa

13 Jaan 2021, 11:04

Tere!

Elame abikaasaga Tallinnas sajandivanusel krundil, mille suurus on veidi alla 3000 m2 ja see on meil mõtteliste osadena jaotatud pooleks. Minu küsimuse sisu puudutab eluasemealuse maa maksu. Kuna maksusoodustuse alla loetakse 1500 m2, siis ülejäänud osa eest me maksame igal aastal maamaksu, mis tundub meile ebaõiglasena. Tahangi teada, kas me saame sellest maamaksust vabaneda, kui vormistame oma mõttelised osad ümber reaalosadeks? Kas reaalosadeks jagatud krundil peab mõlemal osal asetsema mingi eluase? Kas selle tehingu käigus säilib säilib senine kinnistu?

Tänades

Re: Keldrite,pööningute ja maa kasutamine.

20 Jaan 2021, 18:57

Tere

Kinnisasja reaalosadeks jaotamisel moodustatakse eraldi kinnisasjad (kui see on maakorralduslikult võimalik). Kinnisasjal ei pea tingimata asuma elamut, ent eluaseme aluse maa maksusoodustuse kasutamine eeldab siiski kinnisasjal eluaseme paiknemist.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta