õigus kinnisvarale

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

õigus kinnisvarale

25 Sept 2020, 12:09

Tere, mul on küsimus. Abikaasal oli enne minuga abiellumist soetatud kinnisvara, mis kuulub ainuisikuliselt talle. Abielludes me varalepingut ei teinud. Mis õigused on minul kui ta naisel sellele kinnisvarale, kui keegi meist surema peaks. Pärimisõigused jne., lapsed eelmisest kooselust, nende õigused jne. Elame mehega koos selles majas ja seda juba aastaid enne abiellumist.

Re: õigus kinnisvarale

30 Sept 2020, 21:18

Tere,

Tänan esitatud küsimuse eest.
Kuna kirjutate, et vara oli abikaasal olemas enne abiellumist, ei ole tegemist abikaasade ühisvaraga. Kui vara oli soetatud eelmise abielu ajal ja abielu on küll lahutatud aga ühisvara jagamata, võib tegemist olla hoopis ühisvaraga eelmise abikaasaga.
Kui on tehtud testament, pärib testamendijärgne pärija. Teatud isikutel, eelkõige alaealistel lastel, võib olla seejuures sundosa saamise õigus. Kui tegemist on abikaasade ühisvaraga, siis kuulub pärandvara hulka vaid surnud abikaasa osa ehk pool varast, mida saab ka pärida. Kui pärimine toimub seaduse järgi (testamenti tehtud ei ole) pärivad nii praegune abikaasa kui kõik pärandaja lapsed. Kui eluruumi kasutati ühiselt elukohana võib olla abikaasal õigus nõuda enda kasuks isikliku kasutusõiguse seadmist elupäevade lõpuni. Kui vajate kõiki võimalikke viise analüüsivat õigusnõustamist, soovitan selleks pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel https://hugo.legal/

Parimate soovidega
Tiina Mölder
jurist

Vasta