Mul on küsimus seotud kaasvalduse ja -kasutusega.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Mul on küsimus seotud kaasvalduse ja -kasutusega.

25 Aug 2020, 16:57

Tere. Mul on küsimus seotud kaasvalduse ja -kasutusega. Olid ametlikult abielus mees ja naine ning nende alaealine laps. Naise nimel oli kinkelepinguga saadud kinnistu (elamu, maa ja muud sellega kaasnevad asjad). Naine ootamatult sureb, abikaasa ja alaealine laps pärivad naise vara võrdses osas. Laps saades täisealiseks soovis oma pärandi osast loobuda. Mõlemad pärijad kohtusid notari juures ja sõlmisid vastava lepingu. Pärijad on kokku leppinud lepingu esemest Pärijale 2 ( täisealine laps ) kuuluva ühisomandi osa üleandmises Pärijale 1 ( abikaasa, ehk siis isa) ning lepivad kokku, et lepingu ese jääb ainuomandina kuuluma Pärijale 1. Pärijad avaldavad, et lepingu ese on Pärijate kaasvalduses ja -kasutuses ning lepingu ese jääb Pärijate kaasvaldusesse ja -kasutusse. Pärijad kinnitavad, et nad ei oma käesoleva lepingu alusel pärandvara osalise jagamise osas teineteise suhtes mingeid pretensioone ning on kokku leppinud, et käesoleva lepingu alusel jagatava vara arvel hüvitisi ei maksta. Pärija 2 kinnitab, et ei soovi lepingu esemele isikliku kasutusõiguse seadmist. Selle lepingu sõlmimise ajast on möödas 3 aastat, kogu selle aja Pärija 2 ei ole viibinud sellel kinnistul, ei ole kasutanud vara, Tal on teine elukoht. Ja suhted Pärija 1 ja Pärija 2 vahel on halvad, praktiliselt üldse olematud, nii öelda, igaüks elab oma elu, eraldi. Siit siis ka küsimus. Kuidas oleks võimalik Pärijal 1, kes on ka vara ainuomanik, lõpetada Pärijaga 2 antud varale kaasvaldus ja -kasutus? Soov oleks jääda nii ainuomanikuks kui ka ainukasutajaks ja valdajaks. Millised võimalused selleks on?

Re: Mul on küsimus seotud kaasvalduse ja -kasutusega.

28 Aug 2020, 13:13

Tere,
Kuna kaasvaldus ja -kasutus on seatud pärandvara üleandmise lepinguga, on seelepingu tingimuseks. Ilma selle tingimuseta ei oleks tõenäoliselt ainuomandit saadudki. Kuna Teie küsimusest saab järeldada, et sisuliselt seda õigust ei kasutata ja ainuomaniku kodurahu ei rikuta, ei näe vastaja põhjust aga ka mitte võimalust kaasvaldust ja kaaskasutust lõpetada.
Kui aga esinevad asjaolud, mis ikkagi kaasvalduse ja -kaaskasutuse lõpetamist tingivad, tuleks need juristiga läbi arutada. Selleks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel https://hugo.legal/
Parimate soovidega

Tiina Mölder
jurist

Vasta