Kinnisvara 1/2 ja 1/2

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kinnisvara 1/2 ja 1/2

12 Aug 2020, 15:22

Tere

Meil on pangalaenuga korter. Lepingus kirjas, et korter on 1/2 ja 1/2 elukaaslasega kahepeale.
Pangalaen on minu nimel ehk laenu võtsin üksi, maksan ka ise.
Minu küsimus, kui nüüd korter lahkumisemisel maha müüa, siis kas minul jääb mingeid rahalisi kohustusi ka elukaaslase ees?
Kas tema võib keelduda korteri müügist, kui 1 korteriomanikest, kuigi laenu maksan ju mina.
Kui mina soovin laenulepingu lõpetada ja tema ei ole võimeline sellist laenu maksma, mis siis saab?

Tänan vastuse eest!

Re: Kinnisvara 1/2 ja 1/2

17 Aug 2020, 21:59

Tere!
Küsimusest nähtub, et tegemist on kaasomandiga. On tõsi, et kaasomandit saavad kaasomanikud müüa vaid ühiselt. Üksinda saab müüa vaid oma mõttelist osa ehk ½ kinnisasjast.
Lahku mineku korral tuleks kaasomand lõpetada. Seda võib teha kokkuleppel viisil, et üks kaasomanikest ostab teiselt tema osa ja saab ainuomanikuks või kaasomandi eseme müümise teel ja tulemi jaotamisel vastavalt kaasomandi osa suurusele. Tulemit jaotades saab võtta arvesse ka juba tasutud ja tasumist vajavat laenukohustust.
Konkreetse nõustamise saamiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes eelnevalt veebilehel https://hugo.legal/tasuta-oigusabi/

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Kinnisvara 1/2 ja 1/2

22 Aug 2020, 10:46

Tere. 15 aastat tagasi sai elukaaslasega maja soetatud 50/50. Aasta hiljem läksime lahku.Pangalaenu maksin mina üksi tagasi.Kohtu poolt määratud alimendid olen kogu aeg ära maksnud. Kas mul on võimalus kohtukaudu teine pool majast võlja nõuda.

Re: Kinnisvara 1/2 ja 1/2

27 Aug 2020, 13:55

Tere,

Kaasomandit saab lõpetada igal ajal, nagu ma Teile varem selgitasin. Kas Teil võib ollaõigus kogu kinnisasi enda omandusse saada, sõltub asjaolusid kogumis analüüsides ja foorumi keskkonnas seda paraku teha ei saa. Seetõttu soovitan veelkord pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes eelnevalt veebilehel https://hugo.legal/tasuta-oigusabi/


Lugupidamisega
Tiina Mölder
jurist

Re: Kinnisvara 1/2 ja 1/2

16 Dets 2020, 14:19

Tere.Vajan nõu ja teie abi.2006 sai pangalaenuga soetatud kolme toaline korter.Notariaalselt sai see tehtud kinnisvara kahe peale(abielus pole,kuid on ühine laps).2012 pidin välja kolima koos lapsega,kuna elukaaslasel tekkis uus suhe.(ei suutnud tema käitumist meie suhtes taluda,andsin alla)Sattusin võlgadesse,oli eraisiku pankrot,mis see aasta lõpetati,kuid tervis ,,,,,.Normaalselt ei saa rääkida kaasomandist endise elukaaslasega,seega pöördun teie poole.Mäletan,et kui meid enam pole,siis pärija sellele korterile oli meie ühine poeg.Nüüd on tal veel üks laps(tütar) praeguse elukaaslasega.Kas endine elukaaslane saab muuta kaasomandina tehtud korteri dokumente?Mida peaks mina ette võtma,kas pean võtma ühendust notariga kes need paberid koostas?Ette tänades.

Re: Kinnisvara 1/2 ja 1/2

22 Dets 2020, 16:33

Tere

Kuna viitate oma küsimuses pankrotimenetlusele, võib olla võimalik, et Teie osa kaasomandist on menetluse käigus võõrandatud. Kui Te aga olete kaasomanik edasi, saate oma osa iseseisvalt vabalt käsutada. Sama saab teha ka teine kaasomanik. Abielus mitteolevad inimesed siduvat testamenti, nagu on abikaasade vastastikune testament, teha ei saa. Sõltumata koostatud testamendist on omanikul õigus elu ajal oma varaga vabalt tehinguid teha. Kõiki asjaolusid arvestava nõustamise saamiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele https://hugo.legal/tasuta-oigusabi/ Pakume nii kohtumisega nõustamist, kui distantsnõustamist. Kohtumisega nõustamised toimuvad HUGO kontorites üle Eesti. Distantsnõustamist pakume video ja e-posti teel.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta