Küsimus võimaliku puuduliku arstiabi pakkumise kohta

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Küsimus võimaliku puuduliku arstiabi pakkumise kohta

10 Apr 2020, 20:34

Olen hukkunud patsiendi poeg. Patsiendil avastati eesnäärmevähk. Algne PSA oli mõnekümne ligi. Tehti operatsioon ja teatati, et vähk on kadunud. Jätkati hormoonraviga, mis kolme aasta jooksul peale operatsiooni jättis PSA 10 ligi või alla selle. PSA teste hakati tegema iga kolme kuu tagant. Iga kolme kuu järgi hakkas PSA siis ka mitmekordistuma, jõudes lõpuks tuhandeteni. Arst jätkas hormoonravi, ühel hetkel muutis ravimite tugevust, kuid kogu ravi ajal peale operatsiooni arst ei teinud mitte ühtegi lisauuringut peale PSA ja füüsilise kontrolli. Raviarst ei teinud ühtegi röntgenit, ultraheli või skänni, et kontrollida võimalikku vähi levikut. Tugines ainult vereproovile ja füüsilisele eesnäärme katsumisele. Samal ajal patsiendi tervis nõrgenes. Ta kaotas oma tasakaalu, tal oli raske urineerida, ta kukkus pidevalt. Lõpuks kutsus patsiendi abikaasa talle perearsti ja siis kiirabi. Haiglasse jõudes tehti lõpuks lisauuringud, mis näitas, et patsiendi vähk on levinud tema maksa, lümfisõlmedesse ja igale poole tema kõhus. Patsient suri 1,5 kuud hiljem.

Sellega seoses kaks küsimust. Kas selles olukorras on loogiline arvata, et raviarst tegi oma tööd puudulikult ja oleks pidanud tellima vajalikke uuringuid vähi võimaliku levimise kohta varem? Teiseks, kas ja kuidas on minul, kui pojal võimalik ligi pääseda kogu oma isa haigusloole, et näha, kas ja milliseid võimalikke vigu raviarst veel tegi?

Lugupidamisega,
Janno S

Re: Küsimus võimaliku puuduliku arstiabi pakkumise kohta

17 Apr 2020, 11:50

Tere

Kui Teil on kahtlusi osutatud tervishoiuteenuse kvaliteedis, siis on pärijal võimalik kohtuväliselt Pöörduda näiteks tervishoiuteenuse kvaliteedi ekspertkomisjoni poole (tegutseb Sotsiaalministeeriumi juures), kellel on õigus andmeid töödelda tervishoiuteenuste korraldamise seaduse § 502 alusel.
Nimetatud komisjoni töö mõte on tegeleda konfliktsete olukordadega ja pakkuda vaidlevatele osapooltele võimalust taotleda hinnangut tasuta ja kohtuväliselt ning püüda vältida edasisi samasisulisi konflikte (tehes ettepanekuid asjade muutmiseks paremas suunas, sealhulgas teha
ettepanekuid teenuse osutajale töökorralduse muutmiseks). Samuti on Teil õigus pöörduda uurimisasutuse poole, kes menetleb juhtumit vastavalt
eriseadustele või kohtusse.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta