Maa omandiõigus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Maa omandiõigus

28 Veebr 2020, 18:41

Tere,
probleem selline.
2004.a. mais eelneva suulise kokkuleppe alusel sai sõlmitud maa ostu-müügileping notaris, linnapea ja minu vahel. Kuna eelnevalt sai linnapeaga kokku lepitud, et ostan krundi, siis uskusin teda ja ei võtnud tõlki (eesti keel ei ole emakeel). Lepingus märgitud summa kroonides maksin Linnavalitsuse raamatupidamisse. Enda teadmist mööda ostsin maa. Nüüd lepingut vaadates leidsin, et seal on maa asemel mingi hoone. Tuleb välja, et ostsin ,,õhulossi,, ? Enne lepingu sõlmimist ei olnud sellel krundil midagi, olid mõned vaarikapõõsad ja kasvav rohi. Oli üks nõukogude aegne kuur, mis oli sinna inimeste poolt omavoliliselt ehitatud ja jäänused põlenud majast. 2004.a. suvel ehitasin sinna krundile hoone vundamendi. 2004.a. oktoobris käis maamõõdubüroost maamõõtja, kes mõõtis krundi ära. Tegin krundile võrkaia, et inimesed sinna prügimäge ei teeks. Alates 2004.a. olen saanud oma nimele maamaksuteateid ja need tasunud. Ajapikku on keegi ära viinud võrkaia. Tänavu alustasin krundi korrastamist ja mõtlesin taastada võrkaia, kaevasin juba postid maasse. Territooriumi puhastades jäid ette ise kasvama hakkanud puud, 16.a. tagasi oli seal puhas plats, puid ei olnud. Puid ei ole ka märgitud maamõõtja poolt koostatud katastriplaanil. Nüüd teatas vallavalitsuse ametnik, et see on riigimaa, ma pean seda korras hoidma kuid ma ei tohi midagi krundil teha ning postid tuleb välja kaevata. Ilma loata puid maha ei tohi võtta, keegi pole sinna ju puid istutanudki, nad ju ise kasvasid sinna nende aastate jooksul. Mis mõttes nüüd on see riigimaa??? Kelle maa see siis on? Kui see on minu maa siis miks ma ei tohi seda piirata, et inimesed oma prügi ei tassiks? Kui see on riigimaa siis miks mulle tulevad maamaksuteaded, kus mina olen märgitud omanikuna ja mina selle maa eest maksan 16 aastat? Kas saaksite selgitada kelle maa see siis lõpuks on. KOV-i pöördumine on mõtetu, pöördusin küsimusega ja kohe tuli abi asemel HM. Kelle poole pöörduda? Aitäh
A.P.

Re: Maa omandiõigus

04 Mär 2020, 12:05

Tere

Tänan Teid esitatud küsimuse eest. Küsimusest nähtub, et ostsite linnalt hoone, mille juurde saanuks erastada maareformi käigus maa. Tundub, et see asjaolu jäi Teile selgitamata ja vastavad toimingud seetõttu tegemata. Et olla kindel, tehke päring kinnistusregistrisse ning vaadake, kes on kantud registrisse maa omanikuna. Päringut saab teha elektrooniliselt aadressil https://kinnistusraamat.rik.ee/Login.aspx?ReturnUrl=%2f
Maamaksu tasumine iseenesest ei pea tähendama, et Teie olete omanik. Maamaksuseaduse kohaselt on maamaksukohustus maa omanikul, aga ka juhul, kui maakasutus ei ole maareformi seadusega ettenähtud korras ümber vormistatud, maamaksu maa kasutajal. Esitatud andmetest võib järeldada, et just selline olukord praegu ongi.
Kui kontrollides ilmneb, et maa omanik ei ole Teie, soovitan pöörduda siiski kohalikku omavalitsusse selgitamaks välja, kas maa ümbervormistamine on võimalik ning mis selleks teha tuleks. Vajadusel soovitan kasutada ka individuaalset õigusnõustamist registreerudes selleks veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta