Kaasomandi ostueelisõigus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandi ostueelisõigus

25 Sept 2019, 16:16

Tere!
Minu ettevõttele kuulub osa kinnisvarast, mis on kaasomandis eraisikutega.
Ettevõtte läheb müüki kuid enne on soov kinnisvara eraldi müüa tänasele ettevõtte omanikule (mulle).
Ehk siis kui enne olin kinnisvara omanik läbi ettevõtte, siis edasi saan otse omanikuks (justkui müük iseendale kuigi juriidiliselt eraldi kehad).
Kas sellisel juhul rakendub endiselt teiste kaasomanike ostueelisõigus minu ees?

Re: Kaasomandi ostueelisõigus

26 Sept 2019, 19:55

Tere

Igal kaasomanikul on õigus oma kaasomandi mõttelist osa vabalt müüa, kuid kaasomanikel on ostueesõigus. Erandiks on juhud kui müüakse teisele kaasomanikule, oma alanejatele (lapsed, lapselapsed) või ülenejatele (vanemad, vanavanemad) sugulastele või abikaasale.
Füüsilist isikut tuleb eristada juriidilisest isikust ja seetõttu ei saa küsimuses kirjeldatud tehingut käsitleda kui tehingut iseendaga. Seega olete kaasomanike suhtes kolmas isik ja teised kaasomanikud saavad teostada ostueesõigust.
Seadus kohustab aga müüjat ostueesõigust omavale isikule viivitamata teatama ostjaga sõlmitud müügilepingust ja selle sisust ning ostueesõigust omava isiku nõudmisel esitama ka müügilepingu.
Kuna ostueesõigust võib teostada kahe kuu jooksul pärast eelnimetatud teate saamist, on müügilepingust ja selle tingimustest teada saamise ajahetk väga oluline. Ostueesõigust omavale isikule peab sõlmitud lepingust teatama viisil, mis võimaldaks hiljem teatamise aega ja fakti vaidluse korral tõendada.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta