Kaasomand ning hilisemate vaidluste käigus selle tõestamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomand ning hilisemate vaidluste käigus selle tõestamine

23 Aug 2016, 12:04

Tere!
Selline olukord, et elukaaslane võtab pangalaenu meile kodu ostmiseks. Sissemaksu raha tuleb 75% temalt ning 25% minult. Laenumakse hakkab maha minema elukaaslase kontolt, kuid igapäevakulusid kanname koos. Ostetava kinnisvara soovime vormistada kokkuleppel kaasomandisse 50% ja 50% sõltumata sissemaksu summa suurusest. Küsimus järgmine... Kas sellest piisab kaasomandi kinnitamiseks/tõestamiseks, kui see on vormistatud või peavad kajastuma ka reaalsed igakuised maksed minu poolt laenusaaja kontole? St kas 50% kaasomandit saab vaidluste käigus ümber lükata, kui neid makseid (va 25% sissemakse summa) ei kajastu? Kas maksed peavad laekuma ka peale abiellumist ja ühisvara vormistamist, sest siis on ju ka raha ühisvara?

Re: Kaasomand ning hilisemate vaidluste käigus selle tõestam

24 Aug 2016, 22:22

Abiellujad võivad kokkuleppel enne abielu sõlmimist abiellumisavaldusega perekonnaseisutoimingute seaduses ettenähtud korras valida varasuhte käesoleva peatüki teises jaos toodud varasuhete liikide hulgast. Nimetatud tahteavaldus jõustub abielu sõlmimisel. Kui abiellujad ei vali varasuhet abiellumisavaldusega või ei sõlmi abieluvaralepingut, kohaldatakse nende varalistele suhetele abielu sõlmimisest alates varaühisuse kohta sätestatut. Varaühisuse puhul lähevad abikaasade ühisomandisse varaühisuse kestel omandatud esemed ning abikaasade muud varalised õigused. Seega on Teil võimalik abiellumisel valida, millist varasuhet Te soovite oma tulevase abikaasaga.
Kui soetatud kinnisvara kuulub ½ mõttelistes kahele isikule, siis kulude kandmine seoses soetatud varaga võib toimuda Teie omavahelisel kokkuleppel. Kaasomand on ühine omand. Kaasomand on kahele või enamale isikule üheaegselt mõttelistes osades ühises asjas kuuluv omand. Kaasomanikud valdavad ja kasutavad ühist asja kokkuleppel. Kaasomanikul on õigus teha asja säilitamiseks vajalikke toiminguid teiste kaasomanike nõusolekuta, kuid ta võib teistelt kaasomanikelt nõuda asja säilitamiseks vajalike kulutuste hüvitamist võrdeliselt nende osadega. Kaasomanik kannab vastavalt temale kuuluva osa suurusele ühisel asjal lasuvaid koormatisi, samuti selle asja alalhoidmise, valdamise ja kasutamisega seotud kahju ja kulutusi. Ühe kaasomaniku osa suurendamine on võimalik ainult omavahelisel kokkuleppel.


Vastas Vambola Olli.

Vasta