Vabaduste piiramine kaubanduskeskustes

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Vabaduste piiramine kaubanduskeskustes

16 Juul 2016, 17:29

Tere!

Sisenesin kaubanduskeskusesse tõukerattaga, ning liikusin sellega rahulikult kedagi segamata keskuse sees. Mind peatas turvamees ning ütles, et sellega liikumine on siin keelatud, ning seda saab ainult kõrval vedada. Allusin ja vedasin seda enda kõrval. Läksin kaubanduskeskuse veebilehele, et üles otsida sisekorraeeskirja, mida ma ei leidnud. Siiis tegin sisekorraeeskirja päringu info@... .ee kaubanduskeskuse e-postile ja ei saanud mingit vastust.

Kas turvamehel on õigus oma äranägemise põhjal minu vabadust sellisel viisil piirata, kui ma kedagi ei ohusta ja kui ma ei saa kuskilt ametliku infot keskuses keelatud tegevuste kohta? Kui ta ei saa mulle vastava eeskirja tutvustada, kas on mingi seadus, mis reguleerib seda, millest ta võib lähtuda?

Ma tänan!

Re: Vabaduste piiramine kaubanduskeskustes

18 Juul 2016, 19:39

Kindlasti ei rikutud tõukerattaga ruumis ringi sõitmise keelamisel teie isikuvabadusi ja turvamees ei käitunud teie suhtes ebaõiglaselt. Kaubanduskeskuse sisekorraeeskirjad (tegelikult töökorralduse reeglid) on kättesaadavad ja täitmiseks kohustuslikud kaubanduskeskuse töötajatele, mitte külastajatele ning nende avaldamine kodulehel pole vajalik. Külastajad peavad lähtuma kohaliku omavalitsuse poolt kinnitatud ja kehtestatud avaliku korra ja heakorra eeskirjadest.

Kindlasti ei ole kehtestatud liikumisvahenditega ruumides (sh kaubandusruumides) liikumise korda. Kaubanduspindadele on kohustus tagada juurdepääs ja liikumine ratastooliga isikutele ja väikelapsi kärudes lükkavatele vanematele/ saatjatele. Ülejäänud liikumisvahendid (rulad, rulluisud, tõukerattad, rattad jms) eraldi regulatsiooni ei vaja ja need ei ole siseruumides liikumisvahendina kasutatavad.


Kaubanduskeskus ei vastanud teie kirjale. Vastavalt märgukirjale ja selgitustaotlusele vastamise seaduse https://www.riigiteataja.ee/akt/820158 § 2 lg 1 on käesoleva seaduse tähenduses adressaadiks riigi- või kohaliku omavalitsuse või muu avalik-õigusliku juriidilise isiku asutus, organ, ametnik, töötaja või kollegiaalorgani liige.

Kaubanduskeskus on eraomanik ja talle antud seadus ei laiene. Loomulikult on viisakas inimeste küsimustele vastata, kuid see on juba mittejuriidiline probleem ja selles osas käituvad inimesed oma lastetoa ja õigekspidamise kohaselt.


Vastas Krista Paal.

Vasta