Volikirja kehtivus ja suuliste kokkulepete tõestamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Volikirja kehtivus ja suuliste kokkulepete tõestamine

15 Juul 2016, 23:06

Tere.

Mul on küsimus suuliste kokkulepete tõestamisest ja volikirja kehtivusest.

Minu eakas tädi soovis tulla minu juurde elama, et ma saaksin teda abistada, kuna kõrge ea tõttu on tal liikumine vaevaline.
Volikirja alusel volitas tädi mind täielikult teda esindama kõigis varalistes ja mittevaralistes suhetes. Peale minu juurde kolimist oli meil kokkulepe, et võin kasutada tema arvelduskontolt raha nende ruumide remondiks, kuhu tädi elama asus ja pensionit igakuisteks kuludeks. Tema teadmisel ja nõusolekul seda ka tehti.

Nüüd, peale aastast kooselu tekkinud konflikti lõpetas tädi sugulase abiga volitused minuga ning sugulase abiga paigutati tädi hooldekodusse. Eakas tädi on digiallkirjaga volitanud end esindama advokaadi vaidluses minuga kõikide esindataval olevate õigustega.

Sain advokaadilt nõude viie päeva jooksul tagastada täies ulatuses tädi pangakontole volituste perioodil ja tädi nõusolekul kontolt väljavõetud raha. Tädi eitab kõiki oma varasemaid mulle antud suulisi kokkuleppeid arvelduskontol oleva raha kasutamiseks. Teda esindav advokaat väidab, et olen tädi volitusi omavana kuritarvitanud tädi arvelduskontot enda huvides, mis on vaadeldav omastamisena vastavalt karistusseadustikule, §201,lg 1.

Kas juriidiliselt on neil õigust minult seda raha tagastamist nõuda? Kas volikirja alusel tehtud toiminguid saab nii tagantjärgi õigusevastaseks pidada?

Re: Volikirja kehtivus ja suuliste kokkulepete tõestamine

18 Juul 2016, 19:46

Suulisi kokkuleppeid on äärmiselt raske tõendada, kui teine pool eitab kokkuleppe olemasolu. Kui Teie tegevus jäi tädi poolt antud kirjaliku volituse piiridesse, siis ei ole Teil selles osas põhjust karta. Volituse ulatuse määrab esindatav. Volitust tõlgendatakse selliselt, nagu pidi esindatava tahteavaldust või käitumist mõistma isik, kellele volitus anti või kes avalikkusele suunatud tahteavaldusele või esindatava avaldusele või käitumisele tugineb.
Esindatav võib tühistada esindaja poolt tehtud tehingu, mille tegemisel esindaja rikkus esindamise aluseks olevast õigussuhtest tulenevaid kohustusi ja tegi tehingu, mis oli vastuolus esindatava huvidega, kui teine pool kohustuste rikkumisest teadis või pidi teadma. Kui esindaja tegutses ühtlasi teise poole esindajana või kui esindaja tegi tehingu iseendaga, eeldatakse, et esindaja rikkus tehingu tegemisel esindamise aluseks olevast õigussuhtest tulenevaid kohustusi. Kui Te kasutasite tädi kontot enda huvides, siis sellisel juhul on ilmselt tegemist Teie poolt kohustuste rikkumisega. Vaidluse korral peaksite tõendama, et kasutasite tädi kontolt võetud raha tädi huvides tema kulutuste eest tasumiseks.
Karistusseadustiku §-s 201 lg 1 alusel ilmselt Teie suhtes kriminaalasja ei algatata, kui Te ie ole pööranud tädi kontolt võetud raha enda kasuks, näiteks kandnud oma kontole. Peaksite tekkinud vaidluses paluma ennast esindada advokaadil või muul õigusteadmistega isikul.


Vastas Vambola Olli.

Vasta