maamaks

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

maamaks

12 Juul 2016, 14:36

Oman 15713 m2 maaükki mis asub aleviku piiril. Sihtotstarve on 100% elamumaa ja olen sinna ka sisse registreeritud. Maksan juba kolmandat aastat maamaksu (~190 eurot aastas) kuna on tulnud sellekohane teade maksuametilt.

Küsimus seisneb selles, et olen viimane maja rivis ja ükski minust alevi poole jääv maaomanik ei maksa maamaksu, siis miks minule sellekohane teade tuleb? Lisaks olen ka saanud hajaasustusprogrammi raames toetust (vald ütles, et olen tiheasustuses).

Vallast suuliselt aru pärides vastati, et minu maatükk asub hajaasustuses maareformi mõistes (ei saa sisust aru).

Olen ka kirjalikult pärinud, et mis alustel mulle selline maamaks on määratud, vastuseks allolev:
---
Vastavalt eeltoodule on Teile arvutatud kodualuse maa soodustus 0,15 ha-lt. Kuna Teile kuuluv elamumaa on 1,5713 ha suurune, siis sellest ka selline maamaks. Hinnatsooni järgi on kogu alevik tiheasustusega ala ja rakendub kodualuse maamaksu soodustus selliselt.
Võin vaid soovitada Teile edaspidiseks kinnistu ümbermõõtmist, et jääks õuemaa vaid elamumaaks ja teine katastriüksus oleks maatulundusmaa, siis väheneks väga suurel määral ka maamaks. Kinnistu on vaja sel juhul mõõta kaheks eraldi katastriüksuseks, et saaks määrata erinevad sihtotstarbed, kuna elamumaa ja maatulundusmaa sihtotstarvet koos ei ole võimalik ühele katastriüksusele määrata.
---

Palun nõu kuidas toimida, sest viis maaomanikku minust alevi poole ei maksa mingisugust maamaksu ja ma ei ole vaatamata vallapoolsele vastusele asjas ikkagi selgust saanud.

Tänan

Re: maamaks

13 Juul 2016, 15:17

Teile määratud maamaks tuleneb asjaolust, et soodustus on ette nähtud ainult juhul, kui kodualuse maa suurus on 0,15 ha. Teie kogu kinnistu on elamumaa ja seega kümme korda suurem, soodustust andvast kodualusest maast. Kohalik omavalitsus on andnud Teile vastuse ja pakkunud ka lahenduse maa eest makstava tasu vähendamiseks.
Maamaksumäär on 0,1 kuni 2,5 protsenti maa maksustamishinnast aastas. Maksumäära kehtestab kohaliku omavalitsusüksuse volikogu hiljemalt maksustamisaasta 31. jaanuariks. Muudetud maksumäära rakendatakse maksustamisaasta algusest. Kohaliku omavalitsusüksuse volikogu võib maamaksumäära kehtestada diferentseeritult maa hinnatsoonide ja/või katastriüksuse sihtotstarvete liikide kaupa ning seda on ilmselt kohalik omavalitsus, kus Te elate, ka teinud. Maamaks laekub omavalitsusüksuse eelarvesse.
Maamaksu tasumisest on vabastatud maa omanik tema omandis oleva või maamaksuseaduse §-s 10 sätestatud maakasutaja tema kasutuses oleva elamumaa või maatulundusmaa õuemaa kõlviku osas linnas, vallasiseses linnas, alevis, alevikus ning üldplaneeringuga kohaliku omavalitsusüksuse või maakonnaplaneeringuga maavanema poolt tiheasustusega alaks määratud alal kuni 0,15 ha ning mujal kuni 2,0 ha ulatuses, kui sellel maal asuvas hoones on tema elukoht vastavalt rahvastikuregistrisse kantud elukoha andmetele. Teie elate tiheasustusega alevikus ja seega ei laiene Teile 2,0 ha kinnistult antav maksusoodustus.
Maa hindamise tulemused vormistab maa hindaja hinnatsoonide kaartidena omavalitsusüksuste kaupa ja maa väärtuste loeteluna hinnatsoonide ja sihtotstarbe liikide või kõlvikute kaupa. Huvitatud isikutel on õigus 10 päeva jooksul avaliku väljapaneku lõppemisest arvates esitada valla- või linnavalitsuse kaudu maa hindajale kirjalikke parandusettepanekuid ja pretensioone hindamise tulemuste kohta. Huvitatud isikul on õigus esitada vaie Maa-ametile.


Vastas Vambola Olli.

Vasta