Notariaalne volikiri esindamaks kinnistuga seotud küsimustes

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Notariaalne volikiri esindamaks kinnistuga seotud küsimustes

12 Juul 2016, 13:40

Tere,

Kaasus:

1) Olen volikirja alusel volitanud teist isikut ennast esindama kinnistuga seotud küsimustes (kuna ise ma ei soovinud selle isalt päritud kinnistuga tegeleda ehk seal regulaarselt tegutsevaid sugulasi segada, kuna endal puudus huvi seal käimiseks ehk andsin lihtsalt sugulastele vabad käed seal toimetamiseks).

2) Kuni 2012 oli kõik OK, kuni seesama volitatud isik kinkis minu osa antud kinnistust oma emale (kes on ka üks omanikest) jättes mind seega üldse volitust puudutanud omandist ilma.

3) Mina ei saanud ei 2012. aastal ega ka enne ega peale seda minu omandit puudutanud tehingutest üldse mingit informatsiooni ehk ma ei teaks sellest ka tänaseni midagi, kui ma ei oleks hiljuti oma eesti.ee kontot vaadates avastanud üllatuseks, et e-kinnistusraamatu andmetel pole mul antud kinnistuga enam mingit omandiseost.
Nimelt oli volitatud esindaja alati notari (sama, kelle juures kunagi volikiri tehti, muide) juures lasknud minu kontaktandmete all märkida oma e-posti aadressi ja seega saatis kinnistusosakond sellele aadressile ka teavituse kinnistusraamatu kande muudatuse kohta ning seetõttu ei laekunud mulle mingit infot ei ametlikke kanaleid pidi ega ka volitatud esindaja enda poolt.

Küsimused:

1) Millised on võimalused tehingu tühistamiseks, kui kogu asi juba aegunud ei ole ?

2) Kas on korrektne ja seaduslik selline tagaselja omandist ilmajätmine ehk ma kahtlen, kas antud volikiri ikka andis õiguse mind antud omandist ilma jätta ?

3) Isegi kui volikiri võis anda selleks voli - kas toimunud tehing on ikkagi korrektne, kui ma ei ole sellest nüüd omandist ilmajäetud volitajana üldse mingit informatsiooni saanud ?
Kui notar lasi sisse vea kontaktide osas lastes minu kui omaniku asemel panna volikirja alusel uutesse lepingutesse sisse hoopis volitatud isiku kontaktid, kas siis see tehing on hoopiski pööratav nüüd (ka) notari vastu ?

4) Küsimusi 2) ja 3) kokku pannes - kas eelmainitud asjaolusid arvesse võiks mul olla õigus teatud kohtueelse nõudena kompensatsiooni nõuda vastava piirkonna vastava maaomandi keskmise turuhinna alusel (mul pole kunagi olnud plaani seda omandit omal initsiatiivil sugulastele müüa, see pidi jääma lastele, aga kui sugulased oleksid ostmise suhtes huvi üles näidanud, ma oleksin vähemalt kaalunud seda, aga nüüd on mind teavitamata minu poolt volitanud isik sisuliselt minu omandi endale ära kinkinud, mispeale ma tahaks küll mitte omandit tagasi, aga mingit kompensatsiooni eeldaks küll) ?
Ka kohtusse minnes ma ei taotleks mitte antud tehingu tühistamist vaid täies mahus kompenseerimist, sest selliste kaasomanikega ei tahaks küll enam oma asju jagada.

5) Olen vastava ettepaneku volitatud esindajale teinud, aga esialgsele keerutamisele järgnenud põguse positiivse kontakti peale on järgnenud totaalne vaikus ehk minupoolsete kontaktivõtmiste ignoreerimine. Küsisin ka kommentaari vastavalt notarilt ja tema hinnangul on volitatud esindaja oma volitusi selgelt ületanud ja oma emale minu omandit kinkides on tal tekkinud ka huvide konflikt, samas aga notar ei näe muud varianti, kui kas kohtuväline kokkulepe või kohus.

Parimat,
Ain Hinsberg

Re: Notariaalne volikiri esindamaks kinnistuga seotud küsimu

13 Juul 2016, 15:19

1. Aegumistähtaeg algab nõude sissenõutavaks muutumisega, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti. Kui õigustatud isik võib nõuda teiselt isikult teatud teost hoidumist, algab teost hoidumise nõude aegumistähtaeg kohustuse rikkumisest. Tsiviilseadustiku üldosa seaduse (TsÜS) § 146 lg 5 kohaselt on kinnisomandi üleandmise nõude, kinnisasja asjaõigusega koormamise, asjaõiguse üleandmise või lõpetamise või asjaõiguse sisu muutmise nõude aegumistähtaeg kümme aastat. Seega ei ole Teie nõue aegunud.
2. Tehinguid kinnisvaraga on võimalik teha ainult notariaalselt, siis on alust arvata, et Teie poolt antud volikiri võimaldas teha tehingu Teie kinnistuga ilma, et selleks oleks volitatud isik pidanud Teid teavitama.
3. Tõenäoliselt ei ole notar eksinud. Te peaksite üle vaatama Teie enda poolt vormistatud notariaalse volikirja ja veenduma, mis volitused Te olite andnud volitatud isikule. Volituse ulatuse määrab esindatav. Volitust tõlgendatakse selliselt, nagu pidi esindatava tahteavaldust või käitumist mõistma isik, kellele volitus anti või kes avalikkusele suunatud tahteavaldusele või esindatava avaldusele või käitumisele tugineb.
4. Millise nõude Te esitate on Teie valik. Kindlasti on mõistlik püüda saavutada kohtuväline kokkulepe antud asjas. Õiglane hind on turuhind ja Te peaksite uurima, kui palju võib maksta antud paikkonnas ligilähedaselt samaväärne kinnistu ning sellest lähtuvalt pöörduda kirjalikult volitatud isiku poole ettepanekuga korvata Teile kinnistu väärtus rahas. Te peaksite oma kirjalikus pöördumises andma volitatud isikule tähtaja Teile nõutava summa tasumiseks. Kui volitatud isik keeldub Teie poolt nõutud summat tasumast on Teil õigus esitada Tema vastu hagi kohtusse. Tegemist on keeruka vaidlusega ning on otstarbekas pöörduda advokaadi poole, kes esindaks Teid kohtuvälises asjaajamises ja kohtus.


Vastas Vambola Olli.

Vasta