Kortermaja omanik ei taha vastutust võtta

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kortermaja omanik ei taha vastutust võtta

08 Juun 2016, 09:49

Tere!

Lääne-Virumaal asuval kortermajal (2-korrust, 8 korterit) hakatakse katust vahetama, sest katus on vana ja amortiseerunud ning on kahjustanud mitme korteriomaniku vara. Üks korteriomanik keeldub maksmast ja ignoreerib sellekohalist suhtlust. Praegu on 7-korterit kõik nõus maksma (laene ei võeta), et majakatus saaks vahetatud. Ettemaksuna on pool tasutud ja ülejäänud korteriomanikud leppisid kokku, et kuna katus on vaja vahetada, siis jaotasime selle 1-e korteri summa omavahel praegu ära, et asi tegemata ei jääks. Vastavad kirjalikud dokumenedid rahamaksmisest on olemas ja lisatud kirjeldus, et tasusime ka selle 1e-korteri eest. Kuidas see 1-korteriomanik vastutama panna ja panna meile raha tagasi maksma? Reaalselt on meie kinnisvara ohus ja on saanud juba vihmade tõttu kahjustada, seega katusevahetus on täiesti õigustatud. Millised seaduslikud alused paneksid korteriomanikku vastutama ja summasid tagasi tasuma? Kuhu sellises situatsioonis pöörduda, kas jurist peaks talle kirja kirjutama ? Lihtkirjast korteriomanikelt tõenäoliselt pole mõjuvõimu, et midagi ametlikult liikuma hakkaks.

Re: Kortermaja omanik ei taha vastutust võtta

09 Juun 2016, 18:40

Selline lähenemine korteriomanike poolt kortermaja remontimiseks ja majandamiseks on ainuõige. Tegemist on just Teile kõigile kuuluva kinnisvaraga, mis on ühtlasi kõigile teile koduks.
Kui Teie kortermajas on asutatud korteriühistu, siis olete ilmselt vastu võtnud korteriühistu üldkoosolekul otsuse katuse vahetamiseks ja selle töö rahastamiseks nii nagu Te olete kirjeldanud. Korteriühistuseaduse (KÜS) § 13 lg 4 kohaselt on korteriühistu otsused elamu majandamise ja säilitamiseks vajalike toimingute tegemise ning majandamiskulude kandmise kohta kõigile korteriühistu liikmetele kohustuslikud. Katuse remont on kindlasti elamu säilitamiseks vajalik toiming. Kui üks korteriomanikest ei täida korteriühistu üldkoosoleku otsust selles küsimuses, siis võiksite siiski esmalt ise ühiselt teha korteriomanikule kirjaliku ettepaneku oma osa tasumiseks teatud tähtajaks. Kui antud korteriomanik oma kohustust ei täida, siis peaksite tema vastu pöörduma nõudega kohtusse. Kohtusse hagi esitamisel on aga otstarbekas pöörduda advokaadi poole, kes koostaks hagiavalduse ja esindaks korteriühistut kohtus. Õigusabi kulud mõistetakse korteriomanikult välja ühistu kasuks.
Juhul, kui Teil ei ole moodustatud korteriühistut, siis saate nõude esitamisel tugineda asjaõigusseaduse §-le 72 lg 1 ja lg 4, mille kohaselt valdavad ja kasutavad kaasomanikud ühist asja kokkuleppel. Kaasomanike häälteenamusega tehtava otsusega võib otsustada küsimusi, mis jäävad ühise asja tavapärase valdamise ja kasutamise piiridesse. Häälte arv otsuse tegemisel sõltub omandi osa suurusest. Kaasomanikel on õigus teha asja säilitamiseks vajalikke toiminguid teiste kaasomanike nõusolekuta, kuid ta võib teistelt kaasomanikelt nõuda asja säilitamiseks vajalike kulutuste hüvitamist võrdeliselt nende osadega. Juhul, kui nüüd korteriomanik ei hüvita oma osa kulutustest vabatahtlikult, siis tuleb ikkagi pöörduda kohtusse.



Vastas Vambola Olli.

Vasta