Eestkoste ulatus.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Eestkoste ulatus.

31 Mai 2016, 09:39

Tere,
küsiksin eestkoste kohta. Minu ema tunnistati dementseks ja nüüd on talle eestkostjat vaja. Minu õde võtab eestkoste õiguse endale, kuna elab emaga suhteliselt lähestikku (35 kilomeetrit eemal).. Mina pean kirjutama avalduse,et olen sellega nõus. Kuid minu küsimus oleks see, et kas ja kuidas saaks panna sisse avaldusse selle klausli, et muid toimetusi võib õde iseseisvalt teha, aga mis puutub kinnistuga seotud tehimgutesse (kinnistu hulka kuulub maja koos metsamaaga), siis peaks olema ka minul sõnaõigust, et õde iseseisvalt ei saaks kinnistut müüa. Ja kas ema surma korral jääb siis maja ja maa eestkostjale või pärime me mõlemad õega selle? Testamenti ema teinud ei ole. Ja rohkem pärijaid kui mina õega ei ole.
Kuidas vormistada siis avaldus, et annan eestkoste õele, kuid kinnistuga seotuid tehinguid ta ainuisikuliselt teha ei tohiks?
Ette tänades

Re: Eestkoste ulatus.

03 Juun 2016, 14:46

Te olete eestkoste määramisest ja eestkostja ülesannetest ebaõigesti aru saanud. Kui Teie ema vajab eestkostet, siis vastavalt perekonnaseaduse §-le 173 lg 1 otsustab eestkoste seadmise kohus omal algatusel või valla- või linnavalitsuse või huvitatud isiku avalduse alusel. Kohus võib pöörduda valla- või linnavalitsuse poole eestkostjaks sobiva isiku leidmiseks. Te võite vaidlustada oma õe ema eestkostjaks seadmise ja siis võidakse eestkostjaks määrata teine isik või eeskoste teostamine tehakse ülesandeks kohalikule omavalitsusele. Eestkostja on kohustatud eestkostetava vara hea eestkostja hoolsusega valitsema, säilitama ning võimaluse korral suurendama. Muu hulgas peab eestkostja nõudma õigel ajal sisse eestkostetavale kuuluvad nõuded ning valitsema eestkostetavale kuuluvat kinnisvara.
Tehingute tegemiseks eestkostetava varaga peab eestkostjal olema taotletud kohtult nõusolek. Kohus teostab järelevalvet eestkostja tegevuse üle. Eestkoste lõppeb eestkostetava surmaga.
Peale ema surma olete Te oma õega võrdselt pärijad.


Vastas Vambola Olli.

Vasta