Pealesunnitud hooldamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pealesunnitud hooldamine

28 Mai 2016, 14:44

Olen 16 aastat hooldanud halvatud inimest, nüüd olen ise haige, hooldatav keeldub hooldekodusse minemast,vald laiutab käsi. Minu isiklik korter, vabaabielusuhteid pole, olen mamma eest olnud. Tal on poeg keda ta pole kasvatanud, vald ei taha maksta. Ta on psühholoogilisel,ebakindel isik, kuuleb hääli ja näeb vaime. Majarahvas tegi valda avalduse, et teda siia mitte tagasi tuua. Kas minul on õigus keelduda teda oma korterisse paigutamisel, 5aastat tagasi ütles vallavalitsus, et üks leibkond, vötsingi tagasi, nüüd ei saa tervislikel põhjustel seda teha. Olen 73aastat vana ja tahan enne surma rahus elada.

Re: Pealesunnitud hooldamine

30 Mai 2016, 17:45

Teie kirja kohaselt võib aru saada, et hooldusõigus probleemsele inimesele ( teie hooldatavale) on määratud vallavalitsuse korraldusega. Juhul, kui te ei ole hooldatavale / eeskostetavale abikaasa või lähisugulane, siis on raske hooldusõigusest loobuda. Kui te lähisugulane ei ole, siis saate hooldusõigusest/ kohustusest loobuda tehes sellekohase avalduse vallavalitsusele ja põhjendades loobumist justnimelt oma halva tervise ja suutmatusega tagada hooldusõigust isikule, kes seda vajab. Teie kirja kohaselt on hooldatav ebastabiilne ja ettearvamatu. Võib eeldada, et ta vajab 24 tunnist järelevalvet ja hooldust.

Teie kirja kohaselt on vallavalitsus lugenud teid üheks leibkonnaks ja teie olete hooldatava majutanud oma korterisse. Kuna hooldusõigus on kestnud 16 aastat ja võib eeldada, et enne seda oli teie ja teie hooldatava vahel lähisuhted ( olite elukaaslased), siis see ongi takistuseks hooldusõiguse lõpetamiseks ja vald teid üheks pereks loeb. Samas ei saa see olla ületamatuks takistuseks hooldusõiguse lõpetamiseks. Kui isik ikkagi hooldusõigust tagada ei suuda, siis ei saa seda ka temalt nõuda. Sel juhul peab hooldust vajava isiku paigutama hooldeasutusse. Siin tekib hooldusasutuse eest maksmise küsimus. Kindlasti peab alaneja sugulane ( poeg) oma vanema hoolduse tagama. Seda saab piiratavaid kohtuotsusega.

Juhul kui teie olete selle korteri omandanud hooldatava ülalpidamise eest, siis peate ka loobuma sellest hüvest, et vald saaks vara müüa ja hooldatava hooldekodusse paigutada.

Juhul kui see korter oli ja on teie isiklik omand ja pole seotud mingi kohustusega, siis juriidilises mõttes teie ei pea võõrast inimest oma korterisse majutama. Palun rääkige asjaolud lahti vallavalitsusega.


Vastas Krista Paal.

Vasta