Vallasvara

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Vallasvara

22 Mai 2016, 11:15

2011 aastal kolisin majja ja suulise kokkuleppe alusel lubati mul see maja ära osta. Eelmine aasta omanikud otsustasid, et ei müü maja ja käskisid mul välja kolida. Kolisin välja see aasta veebruaris ja andsin neile ka kirjalikult teada mis ma sinna aeda ise muretsesin (kasvuhoone,puud,terrass jne) ja nad lubasid, et võin need ära viia enne 31maid. Kui nüüd teavitasin neid, et lähen asjade järele, lubasid, politseile avalduse varguse kohta teha. (Maja seisab tühjana ja majas sees pole minu asju) Soovin teada, kas mul on võimalust oma asjd aiast kätte saada? On olemas mõned tsekid ja naabrid,ehitajad tunnistajaks.

Re: Vallasvara

23 Mai 2016, 19:35

Te tegite kulutusi teise omaniku vara parendamiseks. Eelnevalt oleksite pidanud saama selleks omanikelt nõusoleku. Antud olukorras ei saa Te ilma omaniku nõusolekuta asuda lahti võtma kasvuhoonet ega terrassi ega ära viima puid. Võlaõigusseaduse § 1042 lg 1 kohaselt võib teise isiku esemele õigusliku aluseta kulutusi teinud isik nõuda teiselt isikult kulutuste hüvitamist ulatuses, milles isik, kelle esemele kulutusi tehti, on seeläbi rikastunud, võttes muu hulgas arvesse, kas need kulutused on sellele isikule kasulikud ning millised on olnud tema kavatsused eseme suhtes. Rikastumise ulatuse kindlakstegemisel võetakse aluseks aeg, mil isik, kelle esemele kulutusi tehti, saab oma eseme tagasi või saab muul viisil eseme väärtuse suurenemist kasutama hakata. Seega on Teil nõudeõigus kantud kulutuste hüvitamiseks, kui Teil on võimalus tõendada tehtud kulutusi. Kui Te ei saavuta omanikuga kohtuväliselt kokkulepet hüvitamise või vara tagastamise osas, siis ei jää muud üle, kui esitada kohtusse hagi kulutuste hüvitamise nõudmises.


Vastas Vambola Olli.

Vasta