Vaidlus korteriühistuga

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Vaidlus korteriühistuga

14 Mai 2016, 19:03

Tere!

Ostsin ca 8 kuud tagasi korteri. Ostu-müügi tehingule eelnevalt uurisin, kas eelmisel omanikul on võlgnevusi kommunaalmaksete osas. Võlgnevusi tuvastada ei õnnestunud ja omanik kinnitas, et tal pole võlgnevusi näidates viimase kuu kommunaalmaksete arvet. Seda kinnitab ka kaudselt, et korteriühistu on mulle saatnud igakuised arved, kus on selgelt märgitud, et võlgnevusi pole. Probleem ilmnes aga viimase kuu arvega, kus mulle märgiti võlgnevus. Teades, et ma pole maksetega viivitanud ja kõik minule esitatud arved on tasutud tähtaegselt tuli see mulle üllatusena. Esitasin järelpärimise KÜ-le ja sain vastuseks, et eelmine omanik on olnud võlgu, nemad seda oma arvepidamises varem ei märganud ja seetõttu pean nüüd maksma summa+ viivised!, kuna vastavalt KÜ seadusele läheb võlgnevus üle uuele omanikule. Küsin Teilt, et kas pean selle info põhjal tasuma võlgnevuse ja viivised kuigi ma ei tea mille eest ja mis suuruses eelmine omanik võlgnes. Kas korteriühistu käitumine on olnud korrektne ja kas sellisel nõudel on seaduslik alus? Kelle ülesanne on antud juhul tõendada võlgnevust?

Re: Vaidlus korteriühistuga

16 Mai 2016, 19:03

Korteriühistuseaduse § 7 lg 3 kohaselt korteriomandi võõrandamisel või pärimisel on korteriomandi omandaja kohustatud korteriühistule tasuma korteriomandaja võõrandaja või pärandaja poolt tasumata jäänud majandamiskulude ja muude maksete eest. Sarnast normi sisaldab ka korteriomandiseaduse § 13 lg 4. Korteriühistuseaduse § 7 lg 4 kohaselt võib korteriühistu nõuda omanikult viivis 0,07% maksmata jäänud summalt päevas iga viivitatud kalendripäeva eest.

Korteriühistu puhul tuleks neil esitada arve just selle võlgnevuse kohta ja ka korrektne viivise arvestus. Seega ostes korteri peab arvestama võimalusega, et ostjana tuleb vastutada eelmise omaniku võlgade võlgade ja viivistega.

Korteri ostja võib omakorda müüjalt tagasinõude korras sisse nõuda tema poolt müüa võlgade kustutamiseks makstud summad, kuid seda ühe erandiga: tulenevalt korteriühistuseaduse § 7 puudub ostjal tagasinõude õigus müüa vastu kui ta ostis korteriomandi täitemenetluses ja ühistu võlanõue eelmise omaniku vastu oli ostjale teatavaks tehtud.


Vastas Jana Kitter.

Re: Vaidlus korteriühistuga

17 Mai 2016, 12:06

Tänan vastamast!

Selgustuks jääb ikkagi, et kas korteriühistul on õigus 8 kuud hiljem esitada lihtsalt arve selgitusega võlgnevus? Veelkord, 8 kuud on mulle kinnitatud, et võlgnevust pole. Praegusel juhul puudub mul alus endiselt omanikult sisse nõuda minule esitatud arve.

Re: Vaidlus korteriühistuga

17 Mai 2016, 16:20

Korteriühistu majandamiskulude nõuded aeguvad seaduse kohaselt kolme aastaga. Tulenevalt sellest, et kommunaalmaksete näol on tegemist perioodiliste kohustustega, siis algab iga üksiku makse aegumistähtaeg selle aasta lõppemisest, mil kohustusele vastav nõue muutub sissenõutavaks. Kommunaalmaksete tasumise nõue muutub üldjuhul sissenõutavaks arvel näidatud maksetähtaja saabumisel. Seega on korteriühistul õigus Teilt nõuda võlgnevuse tasumist juhul kui võlgnevus ei ole vanem, kui kolm aastat sissenõutavaks muutumisest.

Vastaja soovitas juba eelmises vastuses pöörduda korteriühistu juhatuse poole ja esitada Teile arve just selle võlgnevuse kohta, mis tekkis eelmisel omanikul, ning ka korrektne viivise arvestus.


Vastas Jana Kitter.

Vasta