Ravikindlustus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ravikindlustus

03 Apr 2016, 14:20

Tere, mul on küsimus ravikindlustuse kohta.
Olen ülalpeetav abikaasa, abielus, abikaasa omab töökohta. Laps sai 2016 veebruaris 8 a., koolis veel ei käi, kuna sai koolipikenduse õppeaastale 2015/2016. Minu ravikindlustus lõppes 1.03. Esitasin uue taotluse ravikindlustuse jätkamiseks. Sotsiaalkindlustusamet on seisukohal, et kuna laps ei käi esimeses klassis, ei vasta mina riigipoolse sotsiaalmaksu maksmiseks SMS § 6 lõike 1 punkti 8 alusel sätestatud tingimustele.
SMS § 6 lõike 1 punkt 8 alusel on õigus riigipoolse sotsiaalmaksu maksmisele ravikindlustatud isiku ülalpeetaval abikaasal, kes kasvatab vähemalt ühte alla 8-aastast last või 8-aastast last kuni esimese klassi lõpetamiseni.
Saan aru, et hetkel kui laps on 8-aastane, kuid ei käi esimeses klassis, ei ole mul õigust selle seaduse järgi ravikindlustusele. Aga kui laps läheb kooli 2016/2017 õppeaastal, siis oleks tingimused täidetud, ta on 8-aastane ja käib esimeses klassis. Palun abi probleemi lahendamisel. Tänan!

Re: Ravikindlustus

04 Apr 2016, 17:41

Kahjuks järgmisel aastal teile riigipoolne sotsiaalkindlustus ei laiene ning SMS § g lg 1 p 8 tuleb vaadata ja rakendada koosmõjus ravikindlustuse seaduse § 5.

SMS § 6 lg1p8 redaktsioon on väga ühene: ravikindlustuse seaduse § 5 lõike 2 punktis 1, 2, 4 või 5 või lõikes 3 nimetatud isiku ülalpeetav abikaasa, kes kasvatab vähemalt ühte alla 8-aastast last või 8-aastast last kuni esimese klassi lõpetamiseni või vähemalt kolme alla 16-aastast last ning kelle eest riik ei maksa sotsiaalmaksu käesoleva lõike punkti 1 või 11 alusel;

Ravikindlustuse seaduse § 5 2.lõike kohaselt on kindlustatud isik, kelle eest sotsiaalmaksu maksja on kohustatud maksma sotsiaalmaksu:
1) üle ühekuulise tähtajaga või määramata ajaks sõlmitud töölepingu alusel töötav isik, kelle eest on kohustatud maksma sotsiaalmaksu tööandja;
2) ametnik, tegevväelane, Riigikogu liige, Vabariigi President, Vabariigi Valitsuse liige, kohtunik, õiguskantsler, riigikontrolör, riiklik lepitaja, kohaliku omavalitsuse üksuse volikogu liige, linna- ja vallavalitsuse liige, osavalla- või linnaosavanem, kelle eest on kohustatud maksma oma asutuste kaudu sotsiaalmaksu riik või kohalik omavalitsus;
[RT I, 06.07.2012, 1 <https://www.riigiteataja.ee/akt/106072012001> - jõust. 01.04.2013]

4) juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liige tulumaksuseaduse § 9 tähenduses, kelle eest juriidiline isik maksab või juriidilised isikud maksavad sotsiaalmaksu sotsiaalmaksuseaduse § 9 lõike 1 punkti 2 alusel ühes kuus kokku vähemalt eelarveaastaks riigieelarvega kehtestatud kuumääralt arvutatuna (edaspidi sotsiaalmaksu miinimumkohustus);
[RT I, 11.03.2015, 2 <https://www.riigiteataja.ee/akt/111032015002> - jõust. 01.01.2016]
5) töövõtu-, käsundus- või muu teenuse osutamiseks sõlmitud ühe või mitme võlaõigusliku lepingu alusel töö- või teenustasusid saav isik, kes ei ole kantud äriregistrisse füüsilisest isikust ettevõtjana ja kelle eest lepingu teine pool maksab või teised pooled maksavad sotsiaalmaksu sotsiaalmaksuseaduse § 9 lõike 1 punkti 2 alusel ühes kuus kokku vähemalt sotsiaalmaksu miinimumkohustuse ulatuses;
[RT I, 11.03.2015, 2 <https://www.riigiteataja.ee/akt/111032015002> - jõust. 01.01.2016]

See paragrahv annab õiguse vaid isikutele, kellega on sõlmitud ülaltoodud lepingu vor või kes omab teatud staatust.

Teie kirja kohaselt on laps juba täna 8-aastane ja kooliteed alustab alles 2016.a. sügisel. 2017.a. koolaasta lõpuks on ta 9-aastane ja SMS § 6 lg 1p 8 rakendada ei saa.


Vastas Krista Paal.

Vasta