Raamatukogu raamatud

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Raamatukogu raamatud

20 Mär 2016, 19:14

Olen ühes kutsekoolis raamatukoguhoidja. Olen alles siin aasta töötand aga eelnevatel aastatel on raamatukogul väga palju raamatuvõlglasi (ligi 300) tekkinud. Raamatukogu sisekorraeeskiri lubab pikaajalised võlgnikud saata Inkassosse, kuigi see on pigem selline hirmutamis meetod, kui reaalsus, mida ette selles koolis ei võeta.

Paljudele endistele lugejad aga viitavad sellele, et kui võlgnevus on üle kolme aasta pikk siis on see võlg kustutatud. Raamatukogu omalt poolt soovib lihtsalt, et Inimene otsiks oma kodust seda/neid raamatut/raamatuid ja tagastaks.

Kuna raamatukogul ei ole kehtestatud ei viivist ega saadeta ka Inkassosse. Minu küsimu Teile millistele seadustele antud juhul mina kui raamatukoguhoidja saaksin tugineda, mis kaitseks mind ja motiveeriks neid lihtsalt raamatut otsima oma kodust ja tagastama?

Kas mul on õigust võtta läbi Facebooki võlglastega ühendust ja teavitada, et neil on raamat käes?

Re: Raamatukogu raamatud

20 Mär 2016, 19:15

Raamatukoguhoidjana olete Te töötaja, kes laenutab raamatuid. Raamatud kuuluvad aga kutsekoolile. Ilmselt kuulub Teie tööülesannete hulka ka raamatute võlglastelt tagasi nõudmine. Raamatuvõlglased ei peaks saama kutsekooli diplomit, kui ei ole tagastanud laenutatud raamatuid.
Antud juhul on tegemist võlaõiguslikult tasuta kasutamise lepinguga. Tasuta kasutamise lepinguga kohustub üks isik (kasutusse andja) andma teisele isikule (kasutaja) üle eseme tasuta kasutamiseks. Kasutaja peab kasutusse antud eseme kasutustähtaja lõppemisel tagastama. Kasutusse andja kahju hüvitamise nõuded kasutusse antud eseme muutusest või rikkumisest tuleneva kahju hüvitamiseks aeguvad kuue kuu jooksul eseme tagastamisest. Kasutaja nõuded kulude hüvitamiseks või parenduse äravõtmiseks aeguvad kuue kuu jooksul lepingu lõppemisest. Kasutusse antud asja tagastamise nõude aegumistähtaeg hakkab kulgema lepingu lõppemisega.
Vaevalt, et Facebookis teavitamine mingit erilist tulemust annab. Raamatu tagastamata jätnud isik teab ise kindlasti, et tal on raamat tagastamata. Kohtu kaudu või muul viisil raamatute tagasi nõudmine on ilmselt liigselt kulukas aga see oleks mõeldav nende suhtes, kellel on tagastamata rahalises väärtuses suurem hulk raamatuid. Sellisel kohtulahendil oleks ilmselt teatud preventiivne ja kasvatuslik mõju. Tavaliselt kasutavad õppeasutused seda võtet, et lõpetajatele antakse ringkäiguleht ja üks allkiri sellel on raamatukoguhoidja allkiri. Kui ringkäigulehele on saadud kõik allkirjad, alles siis väljastatakse diplom või tunnistus kooli lõpetamise kohata.


Vastas Vambola Olli.

Re: Raamatukogu raamatud

22 Mär 2016, 15:29

Tere

Olen ka raamatukogu töötaja ja tean, et siin on veel üks aga, kui raamatukogul puudub lugejaga tehtud avaldus kus on allkiri, et ta on lugenud raamatukogu kasutamise eeskirja ja on sellest teadlik, siis puudub raamatukogul alus pöörduda ka inkassosse.

Jaana

Vasta