Trahv liiklusõnnetuse põhjustamise eest

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Trahv liiklusõnnetuse põhjustamise eest

22 Veebr 2016, 12:45

Juhtus liiklusõnnetus, kus juht eksis juhtimisvõtetes ja sõitis hekki, lõhkudes oma auto ja paar hekipuud läksid viltu. Hekiomanikuga suheldes koostati kohapeal kiri, kus põhjustaja tunnistab oma süüd ja on nõus korvama kahju kas hekki sirgeks tõmmates või kevadel uued hekitaimed tuues. Umbes kuu hiljem tuli korraldus politseisse ilmuda juhil, seal võeti selle avarii kohta ütlused ja öeldi, et kindlustus korvas hekile tekitatud kahjud. Nüüd saabus otsus liiklustrahvi kohta LS par.50 lg3 p1 rikkumises, väärteo kvalifikatsioon LS par 223 lg1. Juhi näol tegu kooliõpilasega, kes sissetulekut ei oma. Seega määratud 280 eur on suur summa. Kas tegemist õiglase trahviga ja nii asjad käivadki, või on mingi alus kohtusse pöörduda ja see vaidlustada. Hetkeseisuga ju kannatanuid pole, õigemini kindlustus hüvitas hekikulu ja pretensioone ju rohkem ei peaks olema.

Re: Trahv liiklusõnnetuse põhjustamise eest

23 Veebr 2016, 13:21

Liiklusseaduse § 223 lg 1

Mootorsõiduki-, maastikusõiduki- või trammijuhi poolt varalise kahju või ettevaatamatusest tervisekahjustuse tekitamine

(1) Mootorsõiduki-, maastikusõiduki- või trammijuhi poolt liiklusnõuete rikkumise eest, kui sellega on tekitatud teisele isikule varaline kahju või ettevaatamatusest tervisekahjustus, –
karistatakse rahatrahviga kuni 300 trahviühikut, arestiga või sõiduki juhtimisõiguse äravõtmisega kuni kuue kuuni.

Liiklusseaduse § 223 lg 1 ei erista, kas autorooli on istunud kooliõpilane, kes ei oma sissetulekut või isik, kes omab sissetulekut. Väärtegu on tehtud ja karistus (rahatrahv)määratud. Väärteo eest on karistusena ette nähtud rahatrahv, arest või sõiduki juhtimise õiguse äravõtmine. Rahatrahvi määramise õigus on nii kohtuvälisel menetlejal kui ka kohtul. Rahatrahvi suurus on 3 kuni 300 trahviühikut (üks trahviühik on 4 eurot), seega saab määrata füüsilise isikule rahatrahve vahemikus 12 – 1200 eurot. Juriidilisele isikule määratav rahatrahvi määr on 32 – 32 000 eurot. Tundub, et liikluskindlustusseaduse § 223 lg 1 kohaselt on tegemist seaduses lubatud trahvi määraga, kuid iga inimene võib oma õiguste kaitseks pöörduda kohtusse.


Vastas Jana Kitter.

Vasta