Tulumaks korteri müügilt

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Tulumaks korteri müügilt

15 Veebr 2016, 16:46

Kui müüa oma vara, mis on ka pool elu elukohaks olnud (tegu siis vanema korteriga, kes kahjuks siit ilmast lahkunud ), aga ei ole
sissekirjutust sinna, kas rakendub ka tulumaksu kohustus? Kinnistu pärisid 3 inimest: õde, vend ja vend. 2 neist müüsid oma pärimise
teel saadud osa kolmandale.

Re: Tulumaks korteri müügilt

15 Veebr 2016, 16:47

Vastaja saab Teie küsimusest aru järgmiselt, et kolm last on saanud vara pärimise teel. Arusaamatuks jääb küsimuse osa, kellel ei ole sissekirjutust, kas sellel pärijal, kes ostis kahe teise pärija osad välja ning planeerib nüüd eluaseme maha müüa, kasutamata nimetatud vara oma peamise elukohana vähem kui kaks aastat? Selgituseks, praegu kehtivate seaduste kohaselt sissekirjutus ei oma maksustamisel tähendust.

Tulumaksukohustus tekkib nendel pärijatel, kes on saanud konkreetselt tulu ilma kulutusi tegemata (Teie näite puhul need kaks pärijat, kes müües oma osa kolmandale pärijale, tegemata enne osade müüki pärandvara korrashoiuks mingeid hädavajalike kulutusi, mida on võimalik maksusumma arvestamisel tagasi arvestada). Juhul, kui pärija, kes teiste osad välja ostis, soovib enne kahte aastat vara müüa, näeks tehingu tulumaksuga maksustamine välja järgmiselt. Müügihind- kahele teisele pärijale tasutud nende osade väärtused- pärandvara korrashoiuks hädavajalikud kulutused (muidugi juhul, kui sellised kulutused olid tehtud)= pärandi väljaostnud pärija osalt tuleb arvestada ja tasuda tulumaks.

Juhul, kui pärandi teistelt pärijatelt väljaostnud pärija vara müüa ei soovi ei kaasne tal ka tulumaksukohustust.


Vastas Jana Kitter.

Vasta