Kas sellel nõudel kasutusloa väljastamiseks on alust?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kas sellel nõudel kasutusloa väljastamiseks on alust?

03 Veebr 2016, 14:41

Tere!

Mul on tegemist Rae valla ametnikuga, kes nõuab, et kasutusloa saamiseks tuleb üksikelamu ventilatsioon mõõdistada ja esitada selle mõõdistusakt. Kui ma küsisin sellist akti ventilatsioonifirmast, kuulsid nad esimest korda elus, et mingi omavalitsus nõuab seda üksikelamule. Seepärast ja ka selle pärast, et vallaametnik otsis kiuslikult vigu, on mul tekkinud kahtlus, et mõõdistusakti nõudmiseks pole seaduslikku alust ja et see on otsitud spetsiaalselt minu jaoks.

Küsisin vallaametnikult, millele tema nõue toetub, ja ta vastas alltoodud väljavõttega. Mina ei loe siit välja, et see tähendab, et vald peab nõudma mõõdistusakti. Samuti võiks ju lõike 2 järgi nõuda siis ka keemiliste ja bioloogiliste ühendite kontsentratsiooni analüüsi?

Kuna ventilatsiooniprojekti koostamine ja kogu selle krempli mõõdistamine on üpris kulukas, sooviksin saada nõu, kas vallavalitsuse kehtestatud nõue on põhjendatud või kas tasub mul see vaidlustada.

Tänan.

Väljavõte määrusest „Eluruumidele esitatavate nõuete kinnitamine“, vastu võetud 02.07.2015 nr 85.
§ 4. Nõuded sisekliimale
(1) Eluruumis peab olema loomulik või mehaaniline ventilatsioon, mis tagab inimese elutegevuseks vajaliku õhuhulga ja selle ringluse.
(2) Õhu liikumise kiirus eluruumis, eluruumi maht ühe inimese kohta, keemiliste ja bioloogiliste ühendite sisalduse piirkontsentratsioon siseõhus peab vastama kehtestatud nõuetele.
(3) Siseõhu temperatuur eluruumis peab olema optimaalne, looma inimesele hubase soojatunde ning aitama kaasa tervisliku ja nõuetekohase sisekliima tekkimisele ja püsimisele.

Re: Kas sellel nõudel kasutusloa väljastamiseks on alust?

04 Veebr 2016, 15:51

Kasutusloa annab kohaliku omavalitsuse üksus. Kasutusluba antakse, kui ehitis vastab õigusaktides sätestatud nõuetele, eelkõige ehitisele esitatud nõuetele, ja ehitusloale. Kasutusloa andmisest keeldumine ei saa olla ametniku kapriis. Pädev asutus annab kasutusloa 30 päeva jooksul taotluse esitamise päevast arvates. Pädev asutus annab kooskõlastamiseks või arvamuse avaldamiseks kuni kümme päeva. Ehitusseadustiku § 55 kohaselt keeldub pädev asutus kasutusloa andmisest, kui:
1) ehitis ei vasta nõuetele;
2) ehitis on kasutusotstarbe muutmise tõttu ohtlik;
3) ehitis ei vasta ehitusloale, riigi või kohaliku omavalitsuse kehtivale eri- või detailplaneeringule, sealhulgas detailplaneeringu elluviimise tegevuskavale, või projekteerimistingimustele;
4) pädev asutus on algatanud ehitise ehitamise aluseks olnud ehitusloa kehtetuks tunnistamise menetluse;
5) kasutusloa taotlemisel esitatav ehitusprojekt erineb ehitusprojekti muudatuste või ehitamise ajal tehtud muudatuste tõttu oluliselt ehitusloa taotlemisel esitatud ehitusprojektist;
6) ehitusprojekt ei vasta ehitamise aluseks olnud ehitusprojektile esitatud nõuetele ning selle tõttu on valminud ehitis ohtlik;
7) audit on tegemata;
8) käesoleva seadustiku § 54 lõike 6 punktis 1 nimetatud asutus on jätnud kasutusloa eelnõu põhjendatud juhul kooskõlastamata;
9) ehitise kasutamisega kaasneb oluline keskkonnamõju, mida ei ole võimalik piisavalt vältida ega leevendada, või
10) kasutusloa taotlemisel on esitatud teadvalt valeandmeid, mis mõjutavad oluliselt kasutusloa andmise otsustamist.
Seoses teie poolt viidatud määruse § 4 lg 2 nõuetega peaksite pöörduma hoopis Terviseameti poole ning paluma vastaval spetsialistil kontrollida siseõhu vastavust kehtestatud normidele. Küsimus ei ole niivõrd ventileeritava õhu liikumise kiiruses vaid siseõhu kvaliteedi vastavuses nõuetele. Teie poolt ehitatud elamule kasutusloa menetlust läbiviiv ametnik on lisaks kontrollimisele kohustatud osutama Teile abi probleemide lahendamisele. Haldusmenetluse seadustiku § 6 kohaselt on haldusorgan kohustatud välja selgitama menetletavas asjas olulise tähendusega asjaolud ja vajaduse korral koguma selleks tõendeid oma algatusel. Antud juhul on tegemist haldusmenetlusega kasutusloa välja andmisel.


Vastas Vambola Olli.

Vasta