Pärand

Foorumi reeglid
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 1 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 24 Nov 2022, 11:19

Pärand

24 Nov 2022, 11:38

Kui seni tundmatu ja ametlikult olnud isa sureb. Kellel oli tehtud testament, ning on algatatud pärimismenetlus ja mind teavitatakse sellest.
Kuid välja on toodud on, et kogu vara pärijaks on nn. poolvend. Kas mul ei ole õigust ega alust seda vaidlustada? Olenemata sellest, et see inimene ei täitnud isa kohustusi ega maksnud alimente ei osalenud kasvatamisel?
Kui on siis, mis on näidanud kohtupraktika, kui selline kohtu menetlus tuleks läbi viia?

Postitusi: 2659
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Pärand

24 Nov 2022, 22:58

Tere

Kuna tegemist on pärandaja viimase tahtega ja eeldusel, et testament on ehtne ei ole selle vaidlustamisel erilisi tulemuslikkuse perspektiive. Võimalik on siiski, et testamendiga pärandati vaid konkreetne varaese, näiteks kinnisvara ja muu vara pärimine toimub seaduse alusel. Sel juhul saate Te pärida oma poolvenna kõrval ja seadusjärgselt päritav pärandaja vara osa jaguneb Teie vahel võrdsetes osades. Samuti ei ole välistatud sundosa nõudmine, kui esinevad seda õigustavad asjaolud, näiteks olete töövõimetu ega suuda seetõttu ise endale piisavalt ülalpidamiseks vajalikke vahendeid hankida. Seaduses on sätestatud, et juhul kui pärandaja on testamendi või pärimislepinguga jätnud seaduse järgi pärima õigustatud alaneja sugulase, oma vanemad või abikaasa, kelle suhtes pärandajal oli surma hetkel perekonnaseadusest tulenev kehtiv ülalpidamiskohustus, pärandist ilma või on nende pärandiosi vähendanud võrreldes sellega, mille nad oleksid saanud seadusjärgse pärimise korral, on neil õigus nõuda pärijatelt sundosa.
Sundosa on pool pärandiosa väärtusest, mille pärija oleks seadusjärgse pärimise korral saanud, kui pärandi oleksid vastu võtnud kõik seadusjärgsed pärijad. Sundosa saajal on võlaõiguslik nõue pärijate vastu, mis seisneb selles, et sundosa saama õigustatud isik võib nõuda pärandvara väärtusest lähtuvalt sundosa suuruse rahasumma maksmist.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta