KÜ ühisruumine müük

Foorumi reeglid
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 1 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 28 Juun 2013, 10:52

KÜ ühisruumine müük

26 Juul 2022, 16:42

Vana ühiselamutüüpi maja, üle 100 korteri. Koridoride lõpus ühisruumid (wc, köök, pesuruum). Ühistul vee- ja kanali projekt olemas, et kõikidesse tubadesse vedada kanalisatsioon ja vesi. Tööde eest tasumiseks soovib KÜ realiseerida osad ühisruumid või siis anda need töövõtjale tööde eest.

Et ühisruume müüa või anda need tasuks tööde eest, on vaja 100% kõikide korteriomanike notariaalset nõusolekut? Kas ongi päris nii, et kui 99% korteriomanikest on sellega nõus ja 1% ei ole, siis ei ole võimalik ühisruumidega midagi ette võtta? Kas 1% omanikest võib nurjata 99% soovi loobuda ühisruumidest, et ühendada kõikidesse korteritesse vesi ja kanalisatsioon? Või siiski on võimalik juriidiliselt korrektselt valdava enamuse tahe läbi suruda?

Tänan!

Postitusi: 2541
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: KÜ ühisruumine müük

26 Juul 2022, 21:06

Tere

Teie küsimusest võib mõista, et ühiskasutatavate ruumide arvelt soovitakse luua uued korteriomandid ja need siis võõrandada. Olukorda on reguleeritud korteriomandi- ja korteriühistuseaduse § 10, milles on sätestatud:
(1) Korteriomanikud võivad koos uue korteriomandi loomisega leppida kokku ka selle võõrandamise tingimused.
(2) Iga korteriomanik võib nõuda teiselt korteriomanikult loodava korteriomandi võõrandamiseks vajalike tahteavalduste andmist, kui:
1) korteriomanike üldkoosolek on võtnud vastu käesoleva seaduse § 9 lõikes 3 ( see on kui vastavasisulise korteriomanike üldkoosoleku otsuse poolt on antud üle poole kõigist häältest nende korteriomanike poolt, kellele kuulub üle poole kaasomandi osadest) nimetatud tingimustele vastava otsuse;
2) võõrandamisest saadav tulu vastab võõrandatava korteriomandi harilikule väärtusele võõrandamise hetke seisuga;
3) võõrandamisest saadav tulu jaotatakse korteriomanike vahel vastavalt korteriomandi kaasomandi osa suurusele või kulutatakse mõistlikult korteriomandi kaasomandi osa korrashoiuks või parendamiseks.
(3) Käesoleva paragrahvi lõikes 2 nimetatud nõude võib esitada ka korteriühistu.
Seega, kui on olemas üldkoosoleku otsus, saab keelduvalt korteriomanikult tahteavalduse andmist nõuda, sealhulgas kohtu kaudu. Nõude võib esitada nii korteriomanik kui korteriühistu.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta