Hambaraviks vajaliku sedatsiooni haigekassa poolt hüvitamine - tervishoiuteenuste loetelu määruse interpretatsioon

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Hambaraviks vajaliku sedatsiooni haigekassa poolt hüvitamine - tervishoiuteenuste loetelu määruse interpretatsioon

05 Juul 2022, 13:46

Mul on tarvis eemaldada kaks tarkusehammast. Arvan, et vajan selleks sedatsiooni, kuid eelistaksin vältida üldtuimestust.

Lugesin Eesti Haigekassa tervishoiuteenuste loetelu paragrahv 44 ja tekkis kaks küsimust.

1) Kas tabel 44.1 sisaldab endas ka sedatsiooni? Ja punkt 44.3 on kaheti tõlgendatav. Kas 44.3 tähendab, et haigekassa ei hüvita hambaravi korral lokaalset tuimestust (mida ma juba tean) või see tähendab, et haigekassa ei hüvita ühtegi anesteesia vormi (näiteks sedatsiooni), kui seda rakendatakse koos lokaalse tuimestusega?

Haigekassa ametnik on vastanud "Haigekassa ei piira üldanesteesia teostamise meetodeid ,seega see on anestesioloogi valik." ja samas ühes järgmises kirjas "Kahte teenust koos samaaegselt ei ole võimalik osutada - valitakse üks neist."

Hamba eemaldamisel rakendatakse sedatsiooni ainult koos lokaalse tuimestusega. Seega vastata ühest küljest, et sedatsioon on ka hüvitatav anesteesia vorm, ja teisest küljest, et sedatsiooni ei hüvitata, kui seda kasutatakse koos lokaalse tuimestusega, on loogiline vastuolu.

Kes otsustab, mis on punktide 44.1 ja 44.3 õige interpretatsioon? Kelle poole on mul võimalus küsimusega pöörduda, kui kahtlen haigekassa ametniku vastuse korrektsuses?

2) Mis arstil on õigus teha otsust, et rakendub punkt 44.6?

Üld-hambaarst saatis mu selle küsimusega perearsti või psühhiaatri juurde, perearst psühhiaatri juurde, psühhiaatriakliinikud on väitnud, et nemad ei saa aidata. Haigekassa vahepeal üritas minu küsimustest lahti saada öeldes, et nemad ei tee meditsiinilisi otsuseid. Aga ma tahaks teada, mis arstil on antud juhul (vähemalt teoreetiliselt, kui ta peab seda vajalikuks) võimalik teha otsust, et sedatsioonita on operatsioon raskendatud piisaval määral, et see läheb punkt 44.6 alla. Ma tean, et see punkt ei kohusta ühtegi arsti otsustama, et sedatsioon on vajalik. Aga tahan välja saada suletud tsüklist, kus iga arst väidab, et temal ei ole õigust hüvitamise otsust teha ja kellelgi teisel on.

Re: Hambaraviks vajaliku sedatsiooni haigekassa poolt hüvitamine - tervishoiuteenuste loetelu määruse interpretatsioon

06 Juul 2022, 00:43

Tere

Erialakirjandusest võib lugeda, et sedatsioon on anesteesia meetod, mille puhul patsiendile antakse ravimeid, mis tekitavad unisust, muudavad rahulikuks, vähendavad hirmutunnet, ärevust ja valuaistingut (teised anesteesia meetodid on lokaalanesteesia, kus tuimastav süst tehakse opereeritava piirkonna ümbrusesse ja narkoos ehk üldanesteesia, mis on ravimitest tingitud teadvusetusseisund ja valutundetus). Seega ei ole tegemist lokaalanesteesiaga. Seega, välistus, mis puudutab lokaalanesteesiat (lg 3) ei kohaldu. Lokaalanesteesia ja sedatsioon on erinevad teenused erineva hinnaga ja neid saab käsitleda eraldi. Vastaja Teie poolt viidatud vastuolu ei näe. Lg 5 eeldab vaimse või füüsilise puude olemasolu (puue peab olema tuvastatud) ja lg 6 on arsti otsusel.
Sotsiaalministeerium soovitab rahulolematuse korral tervishoiuteenuste kättesaadavusega (sealhulgas selle rahastamine) pöörduda esmalt tervishoiuteenuse osutaja, seejärel Haigekassa ja kui vastust ei saa, Sotsiaalministeeriumi poole.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Hambaraviks vajaliku sedatsiooni haigekassa poolt hüvitamine - tervishoiuteenuste loetelu määruse interpretatsioon

06 Juul 2022, 21:16

Tänan vastuse eest. Ma siiski ei saanud teie vastusest kahjuks aru, kas juhul, kui sedatsiooni kasutatakse koos lokaalse tuimestusega, on sedatsiooni hüvitamine haigekassa poolt võimalik või mitte.

Sakala hambaravi veebilehel on kirjas "Sedatsioonil ei ole valuvaigistavat toimet, mistõttu on vajalik kohaliku tuimestuse teostamine hambaarsti poolt."

Re: Hambaraviks vajaliku sedatsiooni haigekassa poolt hüvitamine - tervishoiuteenuste loetelu määruse interpretatsioon

07 Juul 2022, 15:51

Tere

Kui esinevad seaduses märgitud hüvitamist võimaldavad asjaolud, on võimalik saada hüvitist sedatsioonile ja tasuda ise lokaalse tuimestuse (kui seadusega sätestatud välistuse) eest.
Täpsemat informatsiooni on võimalik siiski saada hambaarstilt (võite küsida ka erinevate kliinikute seiukohti)

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta