Kinnistule seatud kasutusõigus ja selle kustutamine.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kinnistule seatud kasutusõigus ja selle kustutamine.

07 Nov 2017, 21:30

Tere,

Pärisin mõttlise osa kinnistust, jagunes 3 pärija vahel, teised kaks omanikku elavad alaliselt välismaal(Austraalias, Soomes). Testamendiga jäeti ka eluaegne kasutusõigus neljandale isikule.
Kinnistut kasutanud isik kolis sealt ära ja kirjutas digitaalselt allkirjastatud teatise, kus selgesõnaliselt on kirjutatud(nimi, isikukood ja kinnistu info asendatud):
Mina, XXX YYY IK 999 olen kinnistu ( kinnistu asukoht ja registriosa number) oluliseks osaks oleva elamu kasutamise faktiliselt püsivalt lõpetanud.
Annan omanikele õiguse lõpetada minu isiklik kasutusõigus nimetatud kinnistule.

Kas minul on digiallkirjastatud kirja alusel võimalik registrist kinnistule seatud kasutusõigus kustutada, või peavad notari juurde sellisel juhul tulema kõik seotud isikud. Teistel omanikel oleks võimalik volitada keegi ennast esindama, aga elamisõigusega isikuga ei ole nii lihtne kontakti saada ja notari juurde teda kutsuda.

Re: Kinnistule seatud kasutusõigus ja selle kustutamine.

14 Nov 2017, 07:35

Tere,

Kui tehing on tehtud teatud vormis saab seda ka muuta vaid selles vormis (Tsiviilseadustiku Üldosa seadus §77 lg 3). Isikliku kasutusõiguse seadmisele on seaduses ette nähtud notariaalne vorm, seega tuleb see ka lõpetada notariaalselt. Kui elamisõigusega isikul ei ole võimalik notaribüroosse tulla, pöörduge notari poole alternatiivsete võimaluste väljaselgitamiseks. Võib olla on notaril võimalik teda külastada või on tal võimalik anda volikiri enda esindamiseks.
Kui koostöös notariga ei õnnestu sobivat lahendust leida, on võimalik pöörduda kohtusse isikliku kasutusõiguse lõpetamiseks. Kui see osutub vajalikuks, soovitan dokumentide ettevalmistamiseks pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele. Seda saab mugavalt teha veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta