Eraisiku pankrot ja stabiilne sissetulek

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Eraisiku pankrot ja stabiilne sissetulek

05 Mär 2023, 23:23

Kui puudub stabiilne sissetulek, siis kas on võimalus, et jääb eraisiku pankrotimenetlus menetlemata?

Saan aru, et kui puudub vara pankrotimentluse menetluseks (võlgnikul puudub igasugune vara), siis lõppeb menetlus raugemise tõttu. Kui aga menetluse kulud tasutakse näiteks sugulaste/pere poolt, siis kas on ikkagi võimalik, et pankrotimenetlus jääb menetlemeta põhjusega, et isikul puudub stabiilne sissetulek või seda üldse pole (on olnud töötu ligi aasta aega) - lühidalt kas on võimalik eraisiku pankrot ilma stabiilse sissetulekuta?

Kui on menetluse läbiviimiseks vajalik, et isikul oleks stabiilne sissetulek, siis kas on ka määratud kui suur rahaliselt see peaks olema (nt. kas see on piisav kui on igakuiselt vähemalt minimaalne Eesti palk)? Kas on võimalik, et pankrot kuulutatakse välja niimodi et pankroti väljakuulutamise ajal pole sissetulekut, aga näiteks lähikuude jooksul tekib sissetulek?

Re: Eraisiku pankrot ja stabiilne sissetulek

06 Mär 2023, 20:58

Tere

Pankrot tähendab isiku püsivat maksejõuetust. Seega ei ole pankrotimenetluses oluline, et isikul oleks sissetulek või vara vaid asjaolu, et olemasoleva vara ja sisetuleku juures ei ole isik suuteline oma kohustusi täitma ja see suutmatus on püsiv.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Eraisiku pankrot ja stabiilne sissetulek

06 Mär 2023, 22:01

Tere, Tiina

Käisin hiljuti maksejõetuse avalduse osas kohtuistungil ning seal otsustas kohtunik niimoodi, et hetkel ei ole võimalik pankroti välja kuulutada kuna minul puudub sissetulek (töötukassa kaudu oli viimati, aga see lõppes ära). Mulle andi umbes 2 nädalat aega otsustamiseks kuidas tahan asjaga edasi minna, st. otsida endale töökoht siis selle ajaga või jääb see menetlusse võtmata - vähemalt niimoodi sain ma asjast aru. Tundub veider kui seadusega pole niimoodi määratud. Viiamane töösuhe lõppes mul 2022 mai lõpus ning sellest ajast saadik olen olnud töötu. Võlad on väga suured, jäävad 70000 - 80000 euro vahele ning hetkel pole lootust, et lähiajal tööle saaksin.

Kas mul oleks mõistlik otsida endale õigusabi?

Re: Eraisiku pankrot ja stabiilne sissetulek

07 Mär 2023, 12:27

Lisaks veel eelmisele postitusele:

Kohtusistungi protokolli dokumenti on kirjutatud niimoodi (dokument, mis tehti peale kohtuistungut):

"Kohus selgitab pankrotimenetluse ja võlgadest vabastamise menetluse läbiviimise tingimusi, korda ja menetluste erisusi. Kohus selgitab, et ilma stabiilse sissetulekuta pole võimalik menetlust läbi viia. Kohus selgitab menetluses tekkivate kulude tasumise kohustust."

Re: Eraisiku pankrot ja stabiilne sissetulek

07 Mär 2023, 18:33

Tere

Tõenäoliselt pidas kohus silmas menetluse lõpetamist pankrotti välja kuulutamata raugemise tõttu põhjusel, et Teil puudub vara menetluse kulude katmiseks. Sel juhul on oluline kas olete esitanud avalduse kohustustest vabastamise menetluseks. Kui esineb eelnimetatud alus menetluse raugemiseks ja võlgnik on taotlenud kohustustest vabastamise menetluse algatamist, kuulutab kohus pankroti välja üksnes siis, kui ta otsustab ühtlasi algatada kohustustest vabastamise menetluse.
Vastus on antud siiski Teie küsumuse sõnastusele tuginedes ja kui Te isa väga täpselt aru ei saanud, mida kohus Teilt ootab, soovitan selgituste saamiseks otsida endale õigusabi.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta