vanaduspension

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

vanaduspension

30 Aug 2022, 10:01

Tere
Mul on väljakuulutatud eraisiku pankrot(juba 3aastat),hetkel olen siis töötav pensionär ja tahaksin teada,kas vanaduspension kuulub pankrotivara hulka.
Usaldusisiku aruande peal on märgitud sissetulek-palk ja toetused(sh.vanaduspension ja muud toetused).
Olen küll ise enda usaldusisik,aga seadusi ei oska nii täpselt lugeda.

Re: vanaduspension

30 Aug 2022, 19:49

Tere

Võlgnik ei pea usaldusisikule üle andma tulu, millele seadusest tulenevalt ei saa pöörata sissenõuet. Seaduse kohaselt ei saa sissenõuet pöörata riiklikule pensionile seaduses sätestatud ulatuses ning sissenõet ei saa pöörata töötasu alammäärale. Seega, kas ja kui suures määras tuleb sissetulek usaldusisikule üle anda, sõltub sissetuleku suurusest.
Pensionist (sh vanaduspensionist) tohib arestida nii palju, et võlgniku alles jääv sissetulek kokku (pensioni arestimata osas, kätte jääv töötasu, olemasolul muud sissetulekud) vastaks TMS § 132 lõikes 1 toodud alammäärale ehk palga alammäärale (käesoleval aastal 654 eurot) Lisaks näeb PankrS 173 lg 4 ette, võlgniku töö-või teenistussuhtest või muust sarnasest suhtest saadud tulu või ettevõtlusest saadud tulu, mis ületab arestimisele mittekuuluvat sissetuleku suurust, loetakse loovutatuks usaldusisikule, peab usaldusisik sellest võlgnikule üle andma 25 protsenti.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta