Eraisiku pankrot

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Eraisiku pankrot

09 Juun 2020, 14:21

Tere

Seoses eriolukorraga kaotasin ma oma töökoha ja olen nüüdseks olnud töötu veidi üle kuu aja. Maksekohustusi on mul üsna mitmeid, nii laenusid kui ka järelmakse ja kogusumma küündib ligi 10 000 euroni. Maksmisega oli mul probleeme juba ka enne töö kaotamist, kuid nüüdseks on olukord juba kriitiline ning ei oska kuidagi edasi toimida. Intressid kasvavad, sissetulek puudub ning pole ka mingit isiklikku vara.

Vara mul ei ole peale järelmaksuga ostetud telefoni ning sülearvuti. Siit ka küsimus - kui taodelda eraisiku pankroti, siis kas veel tasumata telefoni ning arvuti saab mult arestida?

Konsulteerisin võlanõustajaga eraisikupankroti ja võlgadest vabastamise teemal ja mulle öeldi sealt, et kui soovin läbi nende taodelda eraisiku pankrotti, läheb see mulle maksma ligikaudu 840 eurot. Kuna aga mul puudub muu sissetulek peale töötutoetuse, ei ole mul võimalik sellist summat kuidagimoodi tasuda. Kas eraisiku pankroti saaksin kuidagi ka ise taodelda ilma nii suure tasuta või kas kuskilt on võimalik taodelda mingisugust toetust selle jaoks?

Kui mul pole kuidagi võimalik tasuda oma võlgnevusi ega taodelda eraisiku pankrotti ja sellest tulenevalt tulevad mängu inkasso ning kohtutäiturid, siis mis sellest asjast edasi saab? Kuidas oleks minu olukorras kõige mõistlikum edasi toimida?

Lugupidamisega

Re: Eraisiku pankrot

15 Juun 2020, 16:33

Tere,

Tänan esitatud küsimuse eest.
Pankrotiavaldus on võimalik esitada ka isikul endal. Siiski soovitan selleks kasutada juristi abi. Kui registreerute individuaalsele õigusnõustamisele veebilehel www.juristaitab.ee ning märgite oma probleemiks eraisiku pankrotiavalduse koostamine ja esitate kõik vajalikud dokumendid, on võimalik, et jurist suudab koostada avalduse 2 õigusabi tunni jooksul, mille eest tasub justiitsministeerium. Sõltuvalt olukorra keerukusest võib minna ka pisut kauem, ent ilmselt saate arvestada kordades väiksema arvega kui Teie poolt mainitu.
Pankrotiavalduse esitamisel tuleb tasuda riigilõiv 10 eurot, pankrotimenetluse kulude katmisel annab riik väikseses ulatuses (397 € + vajadusel käibemaks) menetlusabi ja ülejäänud kulud kaetakse võlgniku töötasu sellest osast, mis ületab Vabariigi Valituse kehtestatud alampalka.

Parimate soovidega
Tiina Mölder
jurist

Vasta