Kinkeleping ja eraisiku pankrot

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kinkeleping ja eraisiku pankrot

06 Juun 2020, 21:03

Tere,

Mul on küsimus, kui kuulutatakse välja eraisiku pankrot ja see isik on rohkem kui 1 aasta enne seda oma vara kinkelepinguga ära kinkinud, kas kohus saab selle kinkelepingu tühistada?

Pankroti seadus mainib järgmist:
§ 111. Kinkelepingu tagasivõitmine
(1) Kohus tunnistab kehtetuks kinkelepingu, kui leping sõlmiti:
1) ühe aasta jooksul enne ajutise halduri nimetamist, samuti ajutise halduri nimetamisest kuni pankroti väljakuulutamiseni;
[RT I, 14.03.2011, 3 - jõust. 24.03.2011]
2) enne käesoleva lõike punktis 1 nimetatud tähtaja algust, kuid viie aasta jooksul enne ajutise halduri nimetamist, kui kingisaaja oli võlgniku lähikondne ja kui kingisaaja või võlgnik ei tõenda, et võlgnik oli kinkimise ajal maksejõuline ega muutunud maksejõuetuks kinkimise tõttu.
[RT I, 14.03.2011, 3 - jõust. 24.03.2011]

Küsimus on punkti 2 kohta, et kuidas seda täpselt tõlgendada? Kui eraisik kingib oma vara lähikondlasele, pojale või tütrele, kas siis peab pankrotile eelnema vähemalt 5 aastat, et kinkelepingut tühistada ei saaks? Või kui tõendada, et kinkeleping ei viinud eraisiku maksejõuetuni, kas siis ka ei saa kinkelepingut tühistada?

Re: Kinkeleping ja eraisiku pankrot

12 Juun 2020, 16:15

Tere,

Tänan esitatud küsimuse eest.
Põhimõtteliselt olete seaduse mõttest täiesti õigesti aru saanud ja ise juba oma küsimusele ka vastanud. Peamiseks probleemiks on tõendamine, et kinkeleping ei viinud maksejõuetuseni juhul kui see on sõlmitud vähem kui 5 aastat enne ajutise halduri nimetamist. Kinnisasja näol on tegemist tavaliselt väärtusliku varaga. Sageli olukorras, kus kinnisasi olnuks alles ja seda saanuks võõrandada, ei oleks maksejõuetust tekkinud. Loomulikult on olemas ka erandlikke olukordi ent foorumi tingimustes ja ilma asjaolusid teadmata on raske hinnata, kas selline erandlik olukord Teie puhul esineb või mitte. Asjaoludest lähtuva nõu saamiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes eelnevalt veebilehel www.juristaitab.ee


Parimate soovidega
Tiina Mölder
jurist

Vasta