Kohustustest vabastamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kohustustest vabastamine

21 Veebr 2017, 08:57

Tere! Minu võlad tekkisid, 90-date lõpus seoses talupidamisega. Minu laene käendas minu abikaasa. Kuna majanduslik olukord põllumajanduses muutus raskeks , mis ei võimaldanud võetud kohustusi täita, esitasin FIE-na pankrotiavalduse, mille alusel kuulutas kohus välja minu, kui eraisiku pankroti, mis lõppes 2003 aastal. Enne pankrotimenetlust esitas võlausaldaja kohtule hagi minult ja abikaasalt võlgade sissenõudmiseks. Kohus rahuldas võlausaldajate hagi ja sissenõudmisega hakkas tegelema kohtutäitur.Kuna meie ühisvara võeti pankrotimenetlemise käigus võla katteks, siis oleme käesoleva ajani ilma varata.
Küsimus siis selline: Kuidas peaksime toimima ,kui me sooviksime kohstustest vabaneda? Abikaasa puhul on asi selgem,et tuleks väljakuulutada eraisiku pankrot, koos kohustustest vabatamise avaldusega aga minu puhul on juba pankrotimenetlus varasemalt tehtud. Kas ma peaksin uuesti enda pankroti välja kuulutama ja koos sellega ka kohustustest vabastamise avaldus tegema või kuidas peaks siis ikkagi toimima? Selgituseks, et oleme mõlemad eakad inimesed ja meie sissetulek pensionitena on väiksem kui miinimum palk.
Lugupidamisega

Re: Kohustustest vabastamine

22 Veebr 2017, 16:18

Kohustustest vaastamise menetluse võimalus tuli Pankrotiseadusesse alates 01.01.2010.a.. Seega juhul, kui küsija pankrotimenetlus lõppes 2003.a., siis sellel ajal kohustustest vabastamise menetluse võimalust ei olnud.

Kui küsija soovib, et ta vabaneks täielikult ja lõplikult oma pankrotimenetluses täitmata jäänud kohustustest, peaks ta tõepoolest esitama kohtule uue pankrotiavalduse koos kohustustest vabastamise avaldusega, aga minu arust on mõtet seda teha vaid siis, kui keeg tema võlausaldajatest nõuab täituri kaudu kohustuse täitmist.

Aga lõplik otsus jääb ikkagi küsija otsustada.

Juhul, kui küsija siiski otsustab esitada uue pankrotiavalduse koos kohustustest vabastamise avaldusega, siis ainus kulu on riigilõiv 10 eurot. Kui on esitatud koos pankrotiavaldusega ka kohustustest vabastamise avaldus, siis peab kohus pankroti väljakuulutama ja mingeid lisasummasid ei saa kohus ega pankrotihaldur nõuda. Alus: PankrS § 171 lg 1 (1).

Arvestama peab sellega, et kohustustest vabastamise menetlus algab pärast pankrotimenetluse lõppemist.

Abikaasa puhul on jutt sama, mis küsija puhul.

Kuna mõlema isiku sissetulek on alla Vabariigi Valitsuse kehtestatud alampalka, siis seda arestida ei saa.

Infoks veel niipalju, et PankrS § 173 sätestab võlgniku kohustused kohustustest vabastamise menetluse ajal.

Selle § lõike 1 kohaselt on võlgnik kohustatud tegelema mõistlikult tulutoova tegevusega ja, kui tal sellist tegevust ei ole, siis seda otsima.

Kui küsija ja tema abikaasa on pensionärid, kellede sissetulek pensioni näol on väiksem kui Vabariigi Valitsuse kehtestatud alampalk, siis kuidas nad saavad täita PankrS § 173 lg 1 sätestatud kohustust? Samas ei saa ka seadus olla pensionäride suhtes represseeriv ja ilmselt sõltub kõik pankrotimenetlust menetlevast kohtunikust.


Vastas Ly Müürsoo.

Vasta