Kohustustest vabastamise menetlus...

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kohustustest vabastamise menetlus...

26 Juul 2014, 12:41

Tere,

2008 aasta juunis kuulutati välja minu eraisiku pankrot. 2013 aasta novembris lõpetati pankrotimenetlus raugemisega ja algatati kohustustest vabastamise menetlus. Sellel kuul käisin Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite kojas Narva mnt-el ja võtsin väljavõtte oma kohustustest - tuleb välja, et mul ei olegi enam kohustust, millest mind vabastada. Kõik on lõpetatud, väljaarvata üks rahatrahv, millele on mul tehtud maksegraafik ja millest nii-kui-nii ei saa vabastada. Panga kontodel areste pole, kuid kontodel on pankrotihalduri poolt kõik-võimalikud keelud peal.
!. Kui kaua võib selline olukord veel kesta, arvestades seda, et pankrotimenetlus kestis ka kauem kui 5 aastat?
2. Mida soovitaksite edasi teha, kas pean kuhugi-kellegile-midagi kirjutama?
3. Kas piisaks kohtule avalduse kirjutamisest, et kohustustest vabastamise menetlus lõpetataks ja kas ma uldse nii teha saan?

Ette tänades,
A

Re: Kohustustest vabastamise menetlus...

28 Juul 2014, 14:58

Kuna kohus lõpetas pankrotimenetluses raugemise tõttu PankrS § 158 alusel, siis on muidugi kahetsusväärne, et menetlus kestis üle 5 aasta. Seda siiski juhul, kui halduril ei olnud vara mida müüa või ei olnud vara tagasivõitmise- ja tagasinõudmise hagisid. Kui aga oli kohtumenetlusi, siis pankrotimenetluse lõpuleviimine ei sõltunud haldurist.

Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite koja andmebaasis ei kajastu nõuded seetõttu, et TMS § 51 lg 1 alusel pankroti väljakuulutamisega lõppeb täitemenetlus ja täiturid teevad täitemenetluse lõpetamise otsuse. Kojas nähtav olev rahatrahv võib olla tekkinud pankrotimenetluse ajal ja see ei lõppe pankroti väljakuulutamisega.

Pärast pankroti väljakuulutamist võtab haldur kõik eelnevad arestid maha, kuid pärast pankrotimenetluse lõppemist peaks ka haldur ise oma aresti maha võtma. Isegi juhul, kui halduri enda kulud ja tasu jäi hüvitamata, ei ole halduril õigus kohustustest vabastamise menetluse ajal oma aresti arvelduskontol hoida.

Kohustustest vabastamise menetlus kestab üldjuhul 5 aastat pärast pankrotimenetluse lõppemist. Kohus võib kohustustest vabastamise otsustada ka enne 5 aasta möödumist, kuid mitte enne 3 aasta möödumist, ja seda juhul, kui võlgnik on oma nõuded arvestatavas ulatuses täitnud [PankrS § 175 lg 1 (1)].

Kui kohus algatas kohustustest vabastamise menetluse, siis nimetas ta ka usaldusisiku. Kohus võib ka võlgnikku ennnast kohustada täitma usaldusisiku kohustusi. Küsimuse esitanud inimene saab seda näha kohtumäärusest. Kui mingil põhjusel ei ole inimesel seda määrust alles, siis saab määruse ärakirja kohtu kantseleist (isikut tõendav dokumen kaasa!). Kui usadusisikuks ei ole inimene ise vaid keegi teine, siis võiks pöörduda selle inimese poole, kes on nimetatud usaldusisikuks, informatsiooni saamiseks.

PankrS § 175 lg 1 kohaselt otsustab kohus pärast 5 aasta möödumist võlgniku kohustustest vabastamise menetluse algatamist otsustab kohus võlgniku taotlusel tema pankrotimenetluses täitmata jäänud kohustustest vabastamise, tehes selle kohta määruse.
Seega peab võlgnik veel kord tegema kohtule taotluse, et kohus vabastaks teda täitmata jäänud kohustustest.


Vastas Ly Müürsoo.

Re: Kohustustest vabastamise menetlus...

29 Juul 2014, 10:40

Tere Ly,

kas ma saan õieti aru, et pärast viie aasta möödumist, kui kohus mind ei vabasta kohustustest, siis olen ikka võlgu ja võidakse uuesti kontod arestida. See, et Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite kojas antud paber, kus kõik on lõpetatud, ei tähenda midagi!?
1. Kas need võlad juba ükskord ei aegu? Või pankrotimenetluse aega, aegumisse ei arvestata?
2. Kas ma pean kohtule või usaldusisikule (kes ennem oligi pankrotihaldur) tegema spetsiaalselt avalduse, et ta oma keelud minu kontodelt maha võtaks?

Re: Kohustustest vabastamise menetlus...

29 Juul 2014, 15:10

Kohus ei vabasta siis isikut kohustustest, kui ta ei ole täitnud PankrS § 173 sätestatud kohustusi. Pankrotiseadust saab lugeda ka ise www.riigiteataja.ee – otsingutesse tuleb panna Pankrotiseadus ja 11.peatükk on kohustustest vabastamise menetlus.
Kohustustest vabastamisest keeldumine on PankrS § 175 lg 2 – seadus ütleb, et kohus keeldub kohustustest vabastamisest, kui võlgnik on mõistetud süüdi pankrotikuriteos või kui võlgnik onrikkunud süüliselt oma käesoleva seaduse §-s 173 nimetatud kohustusi ja kahjustanud sellega võlausaldajate huve.
§ 173 on pikk § ja inimene saab ise seda internetist lugeda.

PankrS § 168 kohaselt on see määrus, millega kohus lõpetas pankrotimenetluse kas § 158 lg 4 alusel (s.o. pankrotimenetluse raugemine) või § 163 lg 4 alusel (s.o. pankrotimenetluse lõpetamine lõpparuande kinnitamisega) täitedokumendiks nendes summades, mille ulatuses ei ole võlausaldajad raha saanud.
Küll aga ei saa PankrS § 174 alusel võlausaldajad, kes on esitanud pankrotimenetluses nõudeavalduse, kohustustest vabastamise menetluse kestel pöörduda tõitmisavaldustega täituri poole.

Kui kohus teeb kohustustest vabastamise menetluse lõppedes määruse ja vabastab inimese tema täitmata jäänud kohustustest, jäävadki võlausaldajad oma rahadest ilma. Kui aga kohus määrab, et ei vabasta isikut tema täitmata jäänud kohustustest, siis saavad võlausaldajad selle määrusega, millega kohus põpetas pankrotimenetluse § 158 lg 4 või § 163 lg 4 alusel pöörduda täituri poole. Pankrotimenetlust lõpetav määrus saab olla täitedeokumendiks 10 aastat alates määruse jõustumisest.
Ehk et – kui pärast 5 aastat kestnud kohustustest vabastamise menetlust kohus mingil põhjusel ei vabasta inimest tema täitmata jäänud kohustustest, saavad võlausaldajad veel 5 aasta jooksul pöörduda täiturite poole.

Pankrotimenetluse aega aegumisse ei arvestata.

Kui pankrotimenetlus lõppes, siis lõppes ka pankrotihalduri staatus ja tema õigus olla võlgniku kontode käsutaja.
Usaldusisiku õigused on kajastatud PankrS § 172. Sealt ei nähtu, et usaldusisikul oleks õigust võlgniku kontosid blokeerida või võlgniku kontosid käsutada. Kui mingil teadmata põhjusel haldur, kes on täna usaldusisik, jättis võlgniku kontole oma blokeeringu, siis nii see olla ei tohiks. Soovitan tõesti pöörduda usaldusisiku poole kirjaliku pöördumisega, et kontod blokeeringust vabastatakse. Kui siis ca kuu aja jooksul midagi ei toimu, siis tuleks pöörduda taotlusega kohtu poole, millega kohustada usaldusisikut vabastama arvelduskontod blokeeringus.


Vastas Ly Müürsoo.

Vasta