1. leht 1-st

Kuidas ei ole 19-aastane laps ülalpeetav, kui ta jätkab õpinguid ülikoolis? Kohtutäitur väidab, et ei ole

Postitatud: 15 Sept 2022, 10:01
§ 97. Ülalpidamist saama õigustatud isikud
Ülalpidamist on õigustatud saama:
2) laps, kes täisealisena omandab põhi-, kesk- või kõrgharidust või õpib kutseõppe tasemeõppes, kuid mitte kauem kui 21-aastaseks saamiseni.
Mu laps on 19 (kohe saab 20) ja jätkas peale gümnaasiumi sel õppeaastal ülikoolis sessoonõppes. Kohtutäitur ei aktsepteeri perekonnaseadust 97 punkt 2. Väidab, et laps on täisealine ja jätkas õpinguid, mitte ei omanda ning veel osakoormusel. Kuigi seaduses pole selliseid detaile välja toodud. Teised kohtutäiturid aksepteerisid koheselt. Minu soov on, et suurendatakse miinimumi 1/3 võrra. Mis õigus on kohtutäituril tõlgendada seadust nii nagu tahab: perekonnaseadus 97 punkt 2

Re: Kuidas ei ole 19-aastane laps ülalpeetav, kui ta jätkab õpinguid ülikoolis? Kohtutäitur väidab, et ei ole

Postitatud: 15 Sept 2022, 21:26
Tere

Teie küsimusest ei selgu, kuidas saab elatise suuruse üle otsustada kohtutäitur. Kui elatis on kohtus välja mõistetud, lähtub kohtutäitur kohtuotsuses märgitust nii ülalpidamiskohustuse lõppemise kui elatise suuruse osas. Täitemenetluses ei tõlgenda kohtutäitur perekonnaseadust vaid täitedokumenti, milleks võib olla kohtulahend või notariaalne kokkulepe. Kui elatis on välja mõistetud täisealiseks saamiseni, ent laps jätkab õpinguid ja vajab seetõttu vanemate toetust, tuleb lapsel endal pöörduda kohtusse elatise välja mõistmiseks. Sel juhul ei ole enam asjakohane rääkida miinimumelatisest vaid arvesse võetakse lapse tegelikud vajadused, tema enda sissetulekud ja võimekus ise endale ülalpidamist hankida.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist