ühisvara arvelt teise abikaasa võla sissenõudmine (pangakonto)

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

ühisvara arvelt teise abikaasa võla sissenõudmine (pangakonto)

16 Juul 2021, 08:48

Tere!

1. Kas ja kuidas saab täitur abielus olles mehe võlgu naiselt sisse nõuda? Mees jäi krediitkaardi eest võlgu, raha kulutas sularahas ära mitte perekonna vajadusteks, mul ei ole tema kulutuste kohta tõendeid. Kohtuotsus on tehtud ainult tema suhtes.
2. Jagatav ühisvara pangakontol - kas kogu jääk või ainult abielu jooksul laekunud sissetulek, mis täitmise hetkel veel alles on ja mis läheb jagamisele?

Aitäh vastuse eest.

Re: ühisvara arvelt teise abikaasa võla sissenõudmine (pangakonto)

16 Juul 2021, 21:15

Tere

Täitemenetluses saab arestida siiski vaid võlgnikuks oleva abikaasa pangakontod ja sissetulekud. Sissenõude pööramine abikaasade ühisvarale on lubatav võlgnikuks mitteoleva abikaasa nõusolekul või siis, kui on olemas mõlemat abikaasat kohustuse täitmiseks kohustav täitedokument (kohtuotsus või määrus on mõlema abikaasa kohta solidaarselt). Võlgnikuks oleva abikaasa vara (sealhulgas sissetuleku ja pangakonto) arestimisel eeldatakse võlgnikuks mitteoleva abikaasa nõusolekut. Nõusoleku eeldus ei kehti kinnisasjade ja võlgnikuks mitteoleva abikaasa sissetuleku ning tema nimel avatud kontol oleva raha suhtes. Võlgnikuks mitteolevat abikaasat teavitatakse käesolevas lõikes nimetatud vara arestimisest ja selgitatakse vastuväite esitamise võimalust. Kui võlgnikuks mitteolev abikaasa ei anna nõusolekut või esitab vastuväite, on kohtutäituril võimalik esitada kohtule hagiavaldus abikaasade ühisvara jagamiseks ja seejärel pöörata sissenõue võlgnikust abikaasa osale jagatud ühisvarast.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta