Täiteasja alustamine 2008. a koostatud kohtuotsuse alusel

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Täiteasja alustamine 2008. a koostatud kohtuotsuse alusel

28 Jaan 2021, 16:31

Minu onule koostati 3.10.2008 maakohtu poolt maksekäsk tasuda AS Hansapanga tsiviilnõue. 27.01.2021 teatas kohtutäitur, et alustas sissenõudja Julianus Inkasso OÜ avalduse alusel täiteasja ja tegi ettepaneku võlg vabatahtlikult tasuda. Kuna minu onul on eluolulisi probleeme ja ta ei saa päriselt oma kohustustest aru, siis ta ei ole ka selles küsimuses ühtegi sammu astunud ja kohustust täitnud. Küsimus on, et mida peaks minu onu edasi tegema? Kas 2008. a kohtuotsuse alusel saab nõuet esitada? Kuidas peaks kohtutäituriga edasi suhtlema?

Re: Täiteasja alustamine 2008. a koostatud kohtuotsuse alusel

31 Jaan 2021, 10:19

Tere

Jõustunud kohtuotsusega tunnustatud nõude aegumistähtaeg on 10 aastat nõuetele, mis muutsid sissenõutavaks 2011 aastal ja hiljem (enne 2011.a oli see 30 aastat). Nõuetele, mis muutusid sissenõutavaks enne 2011 aastat kehtib samuti 10 aastane aegumistähtaeg, ent aegumistähtaeg hakkab sel juhul kulgema alates 2011 aastast. Vaid juhul kui enne 2011. aasta 1. märtsi kehtinud 30 aastane aegumistähtaeg lõpeks varem kui 2011. aastast kulgema hakkav 10 aastane aegumistähtaeg, kohaldatakse varem lõppevat tähtaega. Seega ei ole nõue aegunud ja sissenõudjal on õigus see täitemenetlusse anda. Aegumine katkeb ja algab uuesti täitedokumendi täitmiseks esitamisega. Seega algab kirjeldatud asjaoludel nõude aegumine kulgema 28.01.2021 ja lõppeb 10 aasta pärast.
Seega tuleks võtta kohtutäituriga ühendust, anda talle täitemenetluse õiguspäraseks läbiviimiseks vajalikud andmed vara ja sissetulekute kohta ning asuda nõuet täitma. Võite esitada ka taotluse nõude rahuldamiseks maksegraafiku alusel, ent sellega peab ka sissenõudja nõustuma.
Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta