Kohtutäituriga maksegraafiku sõlmimine.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kohtutäituriga maksegraafiku sõlmimine.

14 Jaan 2021, 13:30

Tere,

Olukord siis selline, et Pärnu Maakohus koostas minule maksekäsu summas 1 900€ (põhiosa 900€, viivised+intressid 1 000€).
Esitasin määruskaebuse kogu nõude vastu kuid jäin ajaliselt vastusega hiljaks (esitasin 06.01.21 kuid stopper läks kinni 04.01.21)
Otsustasin, et heakene küll, kui ise rumal siis tuleb maksta.
Kuna kohtutäitur juba saatis minule kirju siis otsustasin, et sõlmin kohtutäituriga maksegraafiku.
11.01.21 saatsin kohtutäiturile kirja kus avaldasin soovi maksegraafiku sõlmimiseks.
Vastuse sain sellise
"Maksegraafiku osas vastatakse Teile esimesel võimalusel, kuid mitte hiljem kui 30 kalendripäeva jooksul (alus: kohtutäiturimäärustiku § 23). Osalised maksed on lubatud, nõuet võite tasuda väiksemaks igal ajal. Kohtutäitur juhib tähelepanu, et kui võlgnik ei täida täitedokumenti vabatahtliku täitmise tähtaja jooksul, siis lisandub kohtutäituri põhitasu. Vabatahtliku täitmise viimane kuupäev on 28.01.2021"
Sellest vastusest tulenevalt ka minu küsimused.
Kas kohtutäitur peab arvestama minu sooviga enne vabatahtliku täitmise kuupäeva saabumist?
Kas minul on õigus nõuda kohtutäiturilt selgitust, et mis põhjusel lihtne maksegraafiku sõlmimine võtab nii palju aega?
Teadupoolest kohtutäiturimäärustiku § 23 lõige 3 on kirjas, et kohtutäitur vastab nii kiiresti kui võimalik, kuid mitte hiljem kui 30 kalendripäeva möödumisel avalduse või selgitustaotluse laekumisest arvates.
Kas kohtutäitur võib mitte arvestada 11.01.21 minu poolt esitatud maksegraafiku sooviga ning 29.01.21 minu pangakonto arestida?
Pigem tundub minule, et kohtutäitur on valinud minu kolmanda küsimuse variandi sest vastus kohtutäituri poolt on muudetud endale sobivaks (vastuses "esimesel võimalusel" kuid seaduses "nii kiiresti kui võimalik").
On olnud eelnevalt kokkupuuteid teiste kohtutäituritega ja maksegraafikute sõlmimine on olnud maksimaalselt kolme päeva lahendus.
Tänan Teid ette vastuse eest.

Re: Kohtutäituriga maksegraafiku sõlmimine.

21 Jaan 2021, 17:43

Tere

Kui kohtulahendiga ei ole kohustuse ositi täitmist välja mõistetud, ei saa kohtutäitur ilma sissenõudja nõusolekuta ka maksegraafikut sõlmida. Täitemenetluse seadustikust tulenevalt puudub tal selleks õigus ja kui sissenõudja nõusolekut ei anna on ka graafiku sõlmimine võimatu. Sellest tulenevalt ka Teie taotluse lahendamise tähtaeg (sissenõudjaga kooskõlastamiseks). Samas ei ole Teil keelatud ise sissenõudja poole pöörduda ja maksegraafiku sõlmimises kokku leppida.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta