1. leht 1-st

Arestivaba miinimum ning arestitavad sissetulekud

Postitatud: 14 Okt 2020, 10:35
Tere!
Palun natukene selgitust, sest lugedes siinset foorumit ning kuulates ära kohtutäituri ja justiitsministeeriumi, tekivad lahkarvamused.
Lühidalt: 3 ülalpeetavat, sissetulekuks vanemahüvitis miinimumpalgas(neto kuskil 567€) ning peretoetused summas 520€ (60, 60, 100,300)
Siinses foorumis juristi sõnul ei saa peretoetusi lisada sissetulekute hulka. Ehk arestitavaks sissetulekuks ei ole 567+520, vaid ainult 567 eurot. Et peretoetusi ei ole õiguspärane arvestada sissetuleku hulka, kuna on määratud siiski lastele.
Kohtutäitur ning justiitministeerium aga väidab vastupidist, et Riigikohus
on leidnud, et võlgnikule makstud toetused jm laekumised arvestatakse sissetulekute hulka.
TMS § 131 lg 1 sätestab loetelu sissetulekutest, millele ei saa sissenõuet pöörata, kuid ei keela nende
lugemist sissetulekute hulka (sh riiklikud peretoetused). (vastati mulle)
Kellel on nüüd õigus?
Nimelt kohtutäitur on määranud minu pangakontole limiidi summas 1050€, ning arvestab nii vanemahüvitise kui ka peretoetuse kokku koguks sissetulekuks ning teeb sellest siis iga kuu pea 36€ kinnipidamise. Kas pangakontole määratud limiit on õige ning sellist kinnipidamist saab ta siis teha?
Palun selles osas veidi selgitust.

Lugupidamisega,

Re: Arestivaba miinimum ning arestitavad sissetulekud

Postitatud: 21 Okt 2020, 17:35
Tere

Siin on oluline, kes on konkreetse toetuse saajaks. Kui toetuse saajaks olete Teie, kuulub toetus tõepoolest sissetuleku hulka. Lasterikka pere toetuse saamise õigus on ühel vanemal, seega kuulub näiteks lasterikka pere toetus Teie sissetuleku hulka. Lapsetoetuse saamise õigus on igal lapsel sündimisest kuni 16-aastaseks saamiseni. Seega ei ole toetuse saajaks Teie vaid toetuse saamise õigus on lapsel. Laps aga ei ole võlgnikega vastuta Teie võlgnevuse eest. Kuna mõlemad toetuse liigid on riiklikud peretoetused ja peretoetuste liike on veelgi, ei ole võimalik üldistades öelda kas peretoetused kuuluvad sissetuleku suuruse määramisel arvestamisele või mitte.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist