Kas kohtutäituril on õigus nõuda minult välja kulud, mille tekitamises mina ei ole süüdi

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kas kohtutäituril on õigus nõuda minult välja kulud, mille tekitamises mina ei ole süüdi

11 Sept 2020, 14:50

Keskkonnaamet määras mulle trahvi 880€. Maksin selle ära - logisin sisse e-toimikusse, sealt otse pangalingiga maksin. See oli aprillikuus.
Nüüd septembris tuli kohtutäiturilt täitmisteade selle sama nö "võla" kohta, mille ma olin juba ära maksnud. Uurisin Kohtutäiturilt ja ka Keskkonnainspektsioonilt, et kuidas nii, makse on ju juba mitu kuud tagasi tehtud. Selgus, et maksele oli läinud vale viitenumber - aga läbi e-toimiku makstes mina ise ei pane sinna viitenumbrit vaid tuleb automaatselt. Selgus, et selle vale viitenumbriga jõuab makse Politsei ja Piirivalveametile mitte Keskkonnainspektsioonile. Kes antud olukorras süüdi on ja kas ma pean maksma kohtutäituri kulud? Kohtutäitur ja Keskkonnainspektsioon ütlevad, et mina olen süüdi, et makse pole jõudnud õigesse kohta õigeks ajaks.

Re: Kas kohtutäituril on õigus nõuda minult välja kulud, mille tekitamises mina ei ole süüdi

18 Sept 2020, 15:16

Tere

Võlaõigusseaduse kohaselt loetakse kohustus kohaselt täidetuks, kui see on täidetud täitmise vastuvõtmiseks õigustatud isikule õigel ajal, õiges kohas ja õigel viisil. Rahalise kohustuse täitmisel võlgnetava summa kandmisega võlausaldaja kontole loetakse kohustus täidetuks võlausaldaja konto krediteerimisest võlgnetava rahasumma ulatuses. Siiski võib olla tegemist olukorraga, kus võlausaldaja on sattunud vastuvõtuviivitusse. Võlausaldaja satub vastuvõtuviivitusse, kui võlgnik ei saa täita oma kohustust võlausaldajast tuleneva asjaolu tõttu, eelkõige, kui võlausaldaja ei võta õigustamatult vastu talle tegelikult pakutud kohustuse kohast täitmist või keeldub õigustamatult kohustuse täitmisest, milleta võlgnik ei saa oma kohustust täita, või ei tee võlgniku kohustuse täitmiseks vajalikku muud tegu või koostööd võlgnikuga.
Selle väljaselgitamiseks on vajalik teada, kuidas sattus pangalingi vormile vale viitenumber. Kui vale viitenumber oli süsteemis võlausaldaja eksimuse tõttu, saab olla tegemist vastuvõtuviivitusega.
Võlausaldaja vastuvõtuviivituse korral vastutab võlgnik oma kohustuse rikkumise eest üksnes juhul, kui ta põhjustas selle tahtlikult või raske hooletuse tõttu. Ehk teisisõnu, Teie kirjeldatud asjaoludel ei saa panna vastutust Teile.
Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta