Võla aegumine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.

Võla aegumine

06 Veebr 2020, 18:26

Tere.
Kui minu täitemenetlus on alustatud 11.03.2015. Kas maksuvõlg nüüd uue seadusega mis võeti vastu 2. november 2018.a peaks aeguma 2021.a ?

Aitäh !

Re: Võla aegumine

13 Veebr 2020, 14:42

Tere

Teie küsimusest võib järeldada, et viitate Riigikohtu erikogu määrusele kohtuasjas nr 2-17-12525, millega muudeti senist maksuvõlgade sissenõudmise praktikat.
Nimetatud Riigikohtu otsus muutis senist maksuvõlgade sissenõudmise korda, uue korra järgi ei tohi maksuvõla sundtäitmisele kuluda üle viie aasta. Seda tõlgendusega, et maksuvõla sundtäitmisele andes aegumine katkeb ja algab uuesti järgmise aasta 1. jaanuarist ning aegub seega viie aasta möödudes. Kui Teie maksuvõlga asuti sundtäitma 11.03.2015, siis aegumine katkes ja algas uuesti 01.01.2016 ja maksuvõlg saab olla aegunud sellest kuupäevast viie aasta möödudes.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Võla aegumine

14 Veebr 2020, 19:43

Tere.
Kui tasun praegu oma maksuvõlga maksegraafiku järgi,kas siis see mõjutab kuidagi minu võla aegumist?
Mõtlen seda et mingi osa võlast on tasutud ja mingi osa veel jäänud ja kui nüüd peaks saabuma see aasta kus muutub minu maksuvõlg aegunuks kas siis aegub see nagu seadus ette näeb või on siin mingeid erisusi?

Aitäh !

Re: Võla aegumine

21 Veebr 2020, 16:42

Tere

Kuna maksukorralduse seaduses sisaldub maksuvõla sissenõudmise aegumise alusena erinorm, tsiviilseadustiku üldosa seaduses aegumise kohta sätestatut ei kohaldata ja nõude tasumine graafiku alusel aegumise kulgemist ei mõjuta.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Võla aegumine

27 Apr 2020, 12:46

Tere.

Mul on selline võlg, millega on 10 aastat täis saanud. 19.04.2010 a võeti menetlusse.

Sooviks nüüd teda kui sellest on 10 aastat täis saanud siis, kas on mõtet pöörduda kohtu poole aegumis avaldusega.
Kas 10 aastat hakkab kehtima siis kui võlg on menetlusse võetud või siis kui konto on arestitud?
Minu töökoht kannab ka iga kuu raha võla katteks alates 2019 aasta juulist, sest ennem oli mul veel kohtutäituri võlgasi.

Olen lugenud teie kodulehelt aegumise kohta aga kahjuks pole aru saanud kas mul on üldse kiireminini võimalik sellest lahti saada.

Re: Võla aegumine

30 Apr 2020, 12:15

Tere,

Tänan esitatud küsimuse eest.
Kahjuks ei selgu Teie küsimusest mis liiki võlaga on tegemist. See on aga aegumise sisukohalt määrava tähtsusega, kuna eri liiki nõuetel on erinevad aegumistähtajad. Kuna olete küsimuse esitanud maksunõuete aegumise teemasse, eeldab vastaja et tegemist on maksunõudega. Maksuvõla sundtäitmisele andes aegumine katkeb ja algab uuesti järgmise aasta 1. jaanuarist ning aegub seega viie aasta möödudes maksuvõla sundtäitmisele andmisele järgneva aasta 1. jaanuarist.

Parimate soovidega
Tiina Mölder
jurist

Re: Võla aegumine

21 Mai 2020, 10:01

Tere.

Mul on hunnikuga võlaõiguslike nõudeid tsiviilasjasjades ja Lahendi tegemise kuupäev on kõik 20.04.2001.

Kas minul on seaduslik alus selleks ,et avaldus kohtutäiturile kirjutada - Põhjendusega ,et need on aegunud ?!?

Re: Võla aegumine

25 Mai 2020, 07:23

Tere .

Palun abi - mul on hunnikuga kaelas võlaõiguslike nõudeid nii kriminaal kui tsiviilasjades ja seda aastast 2001 lõpp.
Sellega tegeleb kohtutäitur .....vahel olen maksnud midagi ka aga mind huvitab kas seadusejärgi oleks mul õigus avalduse alusel taodelda võlgade aegumist ?
Mis vastate ?

Re: Võla aegumine

25 Mai 2020, 13:42

Tere

Tsiviilasjades võlaõiguslike nõuete aegumistähtaeg on 10 aastat. Seega ei ole Teie kirjeldatud nõuded aegunud ja aegumist ei saa veel taotleda. Kuna tegemist on erinevate võlgnevustega, nagu olete oma küsimuses märkinud, tuleks pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele ja koostöös juristiga analüüsida kõigi nõuete võimalikku aegumist eraldi. Erinevatel nõuetel on erinevad aegumistähtajad, samuti tuleb arvesse võtta aegumise võimalikku katkemist ja peatumist. Individuaalsele nõustamisele saate registreeruda veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Võla aegumine

25 Mai 2020, 13:43

Tere

Tsiviilasjades võlaõiguslike nõuete aegumistähtaeg on 10 aastat. Seega ei ole Teie kirjeldatud nõuded aegunud ja aegumist ei saa veel taotleda. Kuna tegemist on erinevate võlgnevustega, nagu olete oma küsimuses märkinud, tuleks pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele ja koostöös juristiga analüüsida kõigi nõuete võimalikku aegumist eraldi. Erinevatel nõuetel on erinevad aegumistähtajad, samuti tuleb arvesse võtta aegumise võimalikku katkemist ja peatumist. Individuaalsele nõustamisele saate registreeruda veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta