Ühisvara kohtulik jagamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ühisvara kohtulik jagamine

20 Juun 2013, 11:38

Mul on abikaasaga ühisvara, mis on küll soetatud abielu ajal, kuid juba lahus elades ainult minu raha eest. Abikaasa mõtteline osa on arestitud kohtutäituri poolt ning nüüd on väidetavalt tulekul kohtulik ühisvara jagamine lahusvaraks. Kui suudan tõestada, et nüüdseks eksabikaasa ei ole sinna sentigi investeerinud, seal elanud ega oma ka mingit soovi ühisvarast endale osa saamiseks, kas siis on tõenäoline, et kohus ikkagi jagab ühisosa võrdselt ainult sellepärast, et kohtutäitur ja ka riik saaksid läbi eksabikaasa vara müümise enda raha kätte?

Re: Ühisvara kohtulik jagamine

29 Juun 2013, 12:33

Tere,

Sissenõudja võib nõuda ühisvara jagamist ja sissenõude pööramist võlgniku osale ühisomandist (TMS § 14 lg 2).
Üldjuhul kuulub abielu ajal omandatud vara abikaasade ühisvara hulka. Küsija ei märgi, millal vara omandati.
Enne 01.07.2010 kehtinud PKS § 14 lg 1 kohaselt, abielu kestel abikaasade omandatud vara on abikaasade ühisvara ning PKS § 15 lg 1 kohaselt, abikaasa lahusvara on /.../ vara, mille see abikaasa on omandanud pärast abielusuhete lõppemist.
Kehtiva perekonnaseaduse § 25 kohaselt varaühisuse puhul lähevad abikaasade ühisomandisse varaühisuse kestel omandatud esemed ning abikaasade muud varalised õigused ja § 27 lg 2 alusel, abikaasa lahusvara moodustavad /.../ esemed, mille abikaasa omandab oma lahusvarasse kuuluva õiguse alusel või hüvitisena lahusvarasse kuuluva eseme hävimise, kahjustamise või äravõtmise eest või lahusvaraga tehtud tehingu alusel.
Ühisvara jagamisel PKS § 37 lg 3 sätestab abikaasade osade võrdsuse ühisvaras.
Seega tuleks küsijal pöörduda vajadusel isiklikule konsultatsioonile, et konkreetsete asjaolude/dokumentide alusel olukorda analüüsida.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta