Võlgniku asenduskaristuse korral kohtutäiturile makstav tasu

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Võlgniku asenduskaristuse korral kohtutäiturile makstav tasu

30 Mai 2013, 12:04

Tere!

2010. aastal sain liiklustrahvi (väärtegu, mitte krim. asi) umbes 1000 euro ringis. Kuna käisn veel koolis, siis ei olnud majanduslikult võimalik trahvi maksta ja politsei andis asja lõpuks edasi kohtutäiturile. Sel aastal saatis kohtutäitur kohtule asenduskaristuse taotluse. Kohtupoolt mõisteti mulle asenduskaristusena üldkasulikku tööd. Üldkasulik töö sai õigeaegselt tehtud. Kuu (või rohkem) ajapärast pangakontorisse minnes selgus, et kohtutäituri nõue oli siiski veel alles, ca 1300 eur. Kohtutäiturile helistades sain vastuse: Nemad ei tea midagi ja mina pean neile esitama tõendi, et üldkasulik töö tehtud!? Vastasin, et ei ole saanud ühtegi paberit, millega saaksin tõestada seda. Peale seda tekkis küsimus, et mis see üldse kohtutäiturisse enam puutub, kas kohtupoolt määratud asenduskaristus on mul nõuetekohaselt täidetud või mitte ? Asi puudutas pigem mind, politseid ja kohust. Paluti hiljem tagasi helistada.
Helistasin siis politseiametnikule, kes minu asenduskaristuse protsessi läbi viis ja temalt sain vastuse: Nemad ei pea midagi kellegile ütlema ja kui vaja, siis võin anda tema numbri täiturile.
Kohtutäiturile hiljem tagasi helistades sain vastuseks, et jah, asenduskaristus on jõustunud ja trahvinõude nad tühistavad ära aga kohtutäituri tasud jäävad minu maksta - peaaegu 400 eur. Uurisin siis netis (riigiteataja.ee) ja leidsin sellist infot:
§ 2516. Võlgniku asenduskaristuse korral kohtutäiturile makstav tasu
(1) Asenduskaristuse määramise korral maksab kohtutäituri tasu sissenõudja. Kohtutäituri tasu täitemenetluse käigus kantud kulude hüvitamiseks on 1/17 Vabariigi Valitsuse kehtestatud kuupalga alammäärast.
(2) Asenduskaristuse määramise korral jääb võlgniku kanda kohustus tasuda täitemenetluse alustamise tasu. Tasu nõuab sisse kohtutäitur, kelle avalduse alusel asenduskaristus määrati.

Küsimus: Kas see seadus veel kehtib ja kas ma pean maksma kõik kohtutäituri tasud täies ulatuses?

Re: Võlgniku asenduskaristuse korral kohtutäiturile makstav

09 Juun 2013, 23:27

Tere,

Küsija poolt viidatud kohtutäituri seaduse § 25.16 (Võlgniku asenduskaristuse korral kohtutäiturile makstav tasu) ei ole kehtiv.
Kohtutäituri tasu väljamõistmise otsuse võib kohustatud isik vaidlustada täitemenetluse seadustikus kohtutäituri otsuse vaidlustamiseks ettenähtud korras. Kas selleks on alust ning milliseid täitekulusid ja millisel õiguslikul alusel kohtutäitur nõuab, nähtub tasu otsusest, samuti saab seda selgitada kohtutäitur. Vajadusel tuleks küsijal koos dokumentidega pöörduda õigusnõustamisele.
Viiteks: Maakohus teeb määruse rahatrahvi asendamise kohta arestiga või üldkasuliku tööga sissenõudja avalduse alusel. Kohtutäitur lõpetab täitemenetluse rahatrahvi sissenõudes aresti mõistmise kohtumääruse alusel. Vailduse korral lahendab asja kohus.
Kohtutäituri seadusest väljavõte (§ 30 lg 1,2; § 32 lg 5): Täitemenetluses tasub menetluse alustamise tasu võlgnik, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti. Täitemenetluses tasub menetluse põhitasu võlgnik, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti. Kui täitmisel olev rahaline nõue nõutakse sisse osaliselt, on kohtutäituril õigus saada põhitasu üksnes summas, mis on võrdeline sissenõutud summaga.

Lugupidammisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta