Maksmata jäänud töötasu.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Maksmata jäänud töötasu.

03 Mai 2013, 10:15

Tere!
Firma jättis palga maksmata ja andsin asja kohtusse. Kaks korda on teinud kohus otsuse, et ta peab mulle maksma ja asi on ka kohtutäituri käes. Raha ikka ei ole ja kohtutäiturile saadeti kiri, et firmal varasid ei ole ja endine ülemus töötab ka miinimumi eest. Ometi töötab ta mitmes firmas juhatuses. Kirjutasin ka Õiguskantslerile, aga abi ei mingit. Ülemus on teadlik, et peab välja kuulutama pankroti ja lubanud kohtutäiturile ka seda teha, aga ei midagi. Lubaduseks on see jäänud. Kas on veel Eestis mingit võimalust, et sellised sulid maksma hakkavad ja kuhu pöörduda edasi. Minul pankroti algatamiseks raha ei ole. Kas jäängi oma töötasust ilma, sest pole võimu mis sunniks tööandjat seda tegema?

Lugupidamisega

Re: Maksmata jäänud töötasu.

10 Mai 2013, 23:09

Tere,


1. Kui osaühing on maksejõuetu ning maksejõuetus ei ole tema majanduslikust olukorrast tulenevalt ajutine, peab juhatus viivitamata, kuid mitte hiljem kui 20 päeva möödumisel maksejõuetuse ilmnemisest, esitama kohtule osaühingu pankrotiavalduse. Juhatuse liikmete vastutusele kohaldatakse äriseadustiku §-s 187 sätestatut, st – juhatuse liikmed, kes on oma kohustuste rikkumisega tekitanud kahju osaühingule, vastutavad tekitatud kahju hüvitamise eest solidaarselt (seadus: https://www.riigiteataja.ee/akt/118122012008).

2. Kui juhatus siiski ei täida oma kohustust pankrotiavalduse esitamiseks ning nõue on juba ka täitemenetluses pikaajaliselt täitmata, siis on õigus esitada pankrotiavaldus ka (endisel) töötajal kui võlausaldajal. Seda reguleerib pankrotiseadus (PankrS). Küsija ei märgi paraku, millise jur.isiku vastu on nõue, kui suur see on ning kui kaua on kestnud täitemenetlus. Võlausaldaja pankrotiavalduse kohta täpsemalt vt PankrS § 10, 15 lg 3.

3. Töötaja poolt tööandja vastu pankrotiavalduse esitamisel tööõigussuhtest tuleneva nõude alusel tasutakse riigilõivu 10 eurot. Kui nimetatud avaldus esitatakse elektrooniliselt veebilehe www.e-toimik.ee kaudu, tasutakse riigilõivu 5 eurot.

4. Kui võlgnikul ei jätku vara pankrotimenetluse kulude katteks, määrab kohus menetluse raugemise vältimiseks pankrotimenetluse kulude katteks kohtu deposiiti makstava summa suuruse ja selle maksmise tähtaja (PankS § 30). Võlausaldaja poolt esitatud pankrotiavalduse korral: kohus võib määrusega kohustada pankrotiavalduse esitanud võlausaldajat tasuma ajutise halduri tasu ja kulutuste katteks kohtu deposiiti kohtu määratud rahasumma, kui on alust eeldada, et pankrotivara selleks ei jätku. Määruse peale võib pankrotiavalduse esitanud võlausaldaja esitada määruskaebuse (pankrotiseaduse § 11 lg 1). Nt ajutise halduri tasu - PakrS § 23.

PankrS § 29 lg 1 kohaselt, kohus lõpetab määrusega menetluse pankrotti välja kuulutamata raugemise tõttu olenemata võlgniku maksejõuetusest, kui võlgnikul ei jätku vara pankrotimenetluse kulude katteks ning ei ole võimalik vara tagasi võita või tagasi nõuda, sealhulgas puudub võimalus esitada nõue juhtorgani liikme vastu. /Kohus ei lõpeta menetlust raugemise tõttu eelnimetatud alusel, kui võlgnik, võlausaldaja või kolmas isik maksab pankrotimenetluse kulude katteks kohtu deposiiti kohtu määratud summa./

5. Kui menetlus lõpetatakse PankrS § 29 lõikes 1 või 2 sätestatud alusel, on ajutine haldur kohustatud esitama töötukassale töötuskindlustuse seaduses sätestatud avalduse võlgniku töötajatele hüvitise maksmiseks saamata jäänud palga ja puhkusetasu ning töölepingu lõppemisel saamata jäänud hüvitise eest (PankrS § 29).

6. Kui kohus on kohus on pankroti välja kuulutanud või lõpetanud pankrotimenetluse raugemise tõttu pankrotiseaduse § 29 lõike 1 tähenduses (st tööandja maksejõuetuse korral) ja töötukassale on halduri poolt esitatud vastav avaldus, siis hüvitatakse töötajale töötukassa poolt /olenevalt nõudest/ järgmised tasud:
1) enne tööandja maksujõuetuks tunnistamist saamata jäänud töötasu;
2) enne tööandja maksejõuetuks tunnistamist saamata jäänud puhkusetasu;
3) enne või pärast tööandja maksejõuetuks tunnistamist töölepingu ülesütlemisel saamata jäänud hüvitised, mis on ette nähtud töölepingu seaduses.
Hüvitiste ülempiiri piirangud vt töötuskindlustuse seaduse § 20.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta