Kohtumäärustele reageerimine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kohtumäärustele reageerimine

19 Dets 2012, 22:05

Tere!

Esitasin minu vastu suunatud nõuetele vastuväited ja lasin nõuded kohtuni minna. Nüüd sain kohtumäärused, millele on mul õigus vastureageerida. Võimalusi endale kaitsja palkamiseks mul ei ole, kuidas peaksin käituma edasi?
Nõuded on võlaõiguslikust valdkonnast.
Kui jätan reageerimata, kuulutatakse välja tagaseljaotsused, aga minult ei ole enam mitte midagi võtta. Elame lastega elatusvabamiinimumist, sest ülejäänud palga saab kohtutäitur. Kinnisvara, autot ega muud maist vara mul ei ole.
Ja veel üks küsimus: kas esialgsest nõudest võib ikka paisuda lausa kolmekordne summa??


Tänan!

Re: Kohtumäärustele reageerimine

31 Dets 2012, 01:06

Tere,

Küsija ei ole paraku täpsemalt selgitanud, millised nõuded ja mille alusel on esitatud. Seetõttu ei saa ka kahjuks anda ühest vastust, kuidas küsija saaks oma õigusi kaitsta ning kas selleks alust on. Selleks tuleks tutvuda mh esitatud hagiavaldusega.
Olenevalt asjaoludest on nõudele võimalik esitada erinevaid vastuväiteid, näiteks taotleda viiviste/leppetrahvide vähendamist, maksegraafikut, samuti tuleks veenduda esitatud nõude õiges arvestuses ning nõudealuse olemasolus jne. Miks on esitatud nõue kolmekordses summas (viivised-leppetrahvid, muud kokkulepped?) ja kas selleks on ka alust, ei saa vastata küsimuses toodud vähese info põhjal. Küll aga (kui tegemist on laenuga) võib see tehing osutuda teatud juhtudel tühiseks, nt heade kommete vastase intressi tasumise kohustuse tõttu (täiendavalt vt TsÜS § 86, https://www.riigiteataja.ee/akt/106122010012).
Lisaks saab lugeda hagile vastamise, taotluste esitamise jm kohtumenetlusega seonduva kohta siit: https://www.juristaitab.ee/KKK/mida-teh ... tumenetlus.
Oma õigusi tuleks ikka kohtus kaitsta ning esitatud nõudega mittenõustumisel (olenevalt nõudest ja asjaoludest) sellele vastuväited esitada (ka siis, kui esialgu tundub, et otsuse täitmine on võimatu). Ka tagaseljaotsuseid asutakse täitma, mis omakorda tähendab muuhulgas täitekulude lisandumist. Viitate, et hetkel ei ole kohtutäituril Teilt midagi võimalik ära võtta, kuid selline olukord loodetavasti muutub ning Teie majanduslik olukord paraneb. Arvestada tuleb, et kui kohtuotsus on jõustunud, ei saa sellele siis enam vastu vaielda, seega tuleb vastuväited esitada kohtumenetluse ajal vältimaks nende summade väljamõistmist, millele oleks saanud esitada vastuväiteid või muid taotlusi.
NB! Järgida tuleb kohtu määratud tähtaegu (kui see pole mõjuval põhjusel võimalik, siis tuleb kindlasti aegsasti taotleda vastamise tähtaja pikendamist, milles esitada ka oma põhjendused, miks ei saada õigeaegselt vastata). Kui lasete asjal minna tagaseljaotsuseni, siis sel juhul loetakse hageja esitatud faktilised väited Teie poolt omaksvõetuks.
Vastuväited/taotlused võite esitada kohtule ise, aga kui vajate nende koostamiseks/aluse väljaselgitamiseks õigusabi, siis tuleb koos dokumentidega (lepingud, hagiavaldus jm asjassepuutuv) pöörduda õigusnõustamisele. Infot vähekindlustatutele õigusabi kohta saab lugeda siit: https://www.juristaitab.ee/KKK/kohtusse ... -isikutele

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta