Täiendav mittearestitav summa ülalpeetava pealt.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Täiendav mittearestitav summa ülalpeetava pealt.

30 Nov 2012, 17:43

Tere.
Küsimus järgmine kas kohtutäitur võib keelduda arvestamast täiendavat mittearestitavat summat ülalpeetava pealt kuna rahvastikuregistri järgi ei ole lapse ema sissekirjutatud minuga samale aadressile.

Re: Täiendav mittearestitav summa ülalpeetava pealt.

07 Dets 2012, 23:18

Tere,

Täitemenetluse seadustiku § 132 lg 2 alusel, kui võlgnik peab seadusest tulenevalt ülal teist isikut või maksab talle elatist, suureneb mittearestitav summa iga ülalpeetava kohta ühe kolmandiku võrra palga alammäärast kuus, välja arvatud juhul, kui sundtäidetakse lapse elatisnõuet. Seega on oluline tähtsus mittearestitava summa suurendamisel teise isiku tegelikul ülalpidamisel või talle elatise maksmisel, mitte isiku elukohal.
Arestimisaktis peab kohtutäitur märkima, et arestimisele ei kuulu igakuiselt summa, mis vastab ühe kuupalga alammäärale, ning märgib talle teadaolevate andmete põhjal võlgniku ülalpeetavate kohta arestimisele mittekuuluva summa. Selleks tuleb kohtutäiturile esitada vastav avaldus ja taotlust tõendavad dokumendid (nt ülalpidamise andmise või elatise maksmise kohta).
Kohtutäitur tühistab võlgniku avalduse alusel kolme tööpäeva jooksul konto arestimise ulatuses, mis tagab võlgnikule arestimisele mittekuuluva sissetuleku (TMS §-des 131 ja 132 sätestatud piirangud) (TMS § 133 lg 1).
Kui muutuvad tingimused, millest lähtudes on arvestatud sissetuleku osa, millele ei saa sissenõuet pöörata, muudab kohtutäitur arestimisakti võlgniku avalduse alusel.
Kui olete esitanud kohtutäiturile mittearestitava sissetuleku osas vastava avalduse ja lisanud asjakohased dokumendid (tõendamaks ülalpidamist), tuleb vaadata täituri otsuse aluseks olevaid põhjendusi ning lähtuvalt sellest on vajadusel võimalik esitada täituri otsusele/tegevusele kaebus. Kaebuse esitamise kord on toodud TMS § 217 ja 218 (seadus kättesaadav: https://www.riigiteataja.ee/akt/113062012002).

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta