2008 aasta trahvi aegumine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

2008 aasta trahvi aegumine

17 Okt 2012, 21:15

Tere, Küsimus selline: 2008 juunis tegi politseiprefektuur trahvi, mida pole suudetud ära maksta. Kuna inimene oli töötu, sai võetud pikendus aastaks (muidu vist oli maksetähtaeg 1 kuu). Hetkel on endiselt pangakonto arestitud, aga trahv peaks olema aegunud. Kuhu peaks selle avalduse tegema täitemenetluse lõpetamiseks ja mis vormis? Pole kohtute kodulehelt mingit abimaterjali selleks leidnud. Lisaks küsimus menetlustasude kohta, mis tuleb igal juhul maksta. Eesti.ee lehelt saadud menetluses on 4 rida: trahv, kohtutäituri tasu, menetluse algatamise tasu, täitekulu. Mis nendest maksmisele läheb?

Re: 2008 aasta trahvi aegumine

26 Okt 2012, 08:47

Tere,

Trahvinõude täitmise aegumise osas: kohtutäitur lõpetab ise täitemenetluse väärteo asjas tehtud kohtuvälise menetleja otsuse alusel määratud rahatrahvi sissenõudes täitmise aegumise tõttu, kui rahatrahvi ei ole sisse nõutud karistusseadustiku §-s 82 sätestatud tähtaja jooksul (enne 1. jaanuari 2010 kaheksateist kuud, hiljem neli aastat väärteoasjas tehtud otsuse jõustumisest). Kui aegumistähtaja möödumise üle tekib vaidlus, siis tuleb pöörduda kohtu poole aegumise kohaldamise osas (nt võib tulla kõne alla ka aegumise peatumine/katkemine).

Täitekulude osas: täitekulud on kohtutäituri tasu ning kohtutäituri ja sissenõudja või kolmanda isiku poolt pärast täitemenetluse alustamist täitemenetluseks tehtud vajalikud kulutused (sealhulgas näiteks isiku- ja varaandmete kindlakstegemiseks tehtud päringute tasud ja lõivud; täitemenetlusega seotud dokumentide edastamise kulud). Täitemenetluse kulud tuleb võlgnikul kanda ka siis, kui väärteomenetluse nõue on aegunud. Täitekulud nõuab võlgnikult sisse täitekulude otsuse alusel kohtutäitur, kes tegi täitekulude otsuse. Kohtutäituri täitekulude otsusest selgub, mida täpselt otsus sisaldab ning kas on alust midagi neist tasudest-kuludest vaidlustada (nt mis toiminguid täitemenetluses on tehtud jne). Kõik täitemenetlust puudutavad avaldused tuleb esitada kohtutäiturile, sh aegumise kohaldamise osas ja täitekulusid puudutavates küsimustes. Vajadusel on edasi võimalik täituri otsuse peale esitada kaebus maakohtusse.

Kohtutäituri otsus kohtutäituri tasu ja täitekulude määramise kohta on eraldiseisev täitedokument, millest tuleneva nõude aegumistähtaeg praegu on kümme aastat (enne 5. aprilli 2011 kehtinud TsÜS § 157 lg 1 järgi 30 aastat).

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta