Kohtutäituri täitmisteate algatamise kulu

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kohtutäituri täitmisteate algatamise kulu

25 Sept 2012, 20:18

Tere!
Vastavalt liisingulepingule muutusime ka eraisikutena abikaasaga (perefirma) solidaarseteks võlgnikeks S.Liisingu ees ca 800.- suuruses summas. Firma tasus võlgnevuse läbi täituri, loomulikult koos viimase kuludega.
Siiani aga püsivad täiturikulud meie, eraisikute vastu, summas üle € 300 / inimene.
Küsimus: kui üks solidaarsetest võlgnikest on tasunud kogusumma, kas täitekulud teiste solidaarsete võlgnike kohta võivad endiselt püsima jääda ning kas on võimalik vaidlustada viimaste suurust olukorras, kus need ühe isiku kohta tunduvad ebamõistlikult suued?

Re: Kohtutäituri täitmisteate algatamise kulu

30 Sept 2012, 23:11

Tere,
Täitekulud võivad koosneda erinevatest summadest, olenevalt milliseid täitetoiminguid on tehtud (kohtutäituri erinevad tasud ning pärast täitemenetluse alustamist täitemenetluseks tehtud vajalikud kulutused). Mille eest seda summat nõutakse, peab vaatama täitekulude ostsusest. Täitekulude otsuses peab olema kulude loetelu, märkides ära iga erineva kulu summa, tuleb ka viidata võlgniku õigusele tutvuda kuludokumentidega ning selgitada talle kaebamise korda.
Kohtutäitur peab siiski täitekulude kandmisel arvestama võimaliku väiksema kuluga, mida saab teha, et säästa võlgnikku liigselt koormavatest kohustustest. Võlgniku nõudel peab kohtutäitur esitama täitekulude kohta dokumentaalseid tõendeid. Seega, kui Teil puudub täitekulude otsus või on see puuduliku infoga, siis oleks mõistlik pöörduda vastava taotlusega kohtutäituri poole, selgitamaks täitekulude sisu ja suurust. Kohtutäituri tasumäärad tulenevad kohtutäituri seadustikust ja sealt saab neid ka kontrollida (vt https://www.riigiteataja.ee/akt/121032011016 alates § 34).
Üldjuhul, kui täitedokumendi kohaselt on võlgnikeks solidaarvõlgnikud, vastutavad nad täitekulude tasumise eest solidaarselt.
Kohtutäituri tasu väljamõistmise otsuse võib kohustatud isik vaidlustada. Selleks tuleb esitada esmalt kohtutäiturile kaebus kümne päeva jooksul alates päevast, kui kaebuse esitaja sai teada või pidi teada saama otsuse tegemisest. (Kui see tähtaeg on möödas, tuleb täiturile editada tähtaja ennistamise taotlus, tähtaja saab kohtutäitur ennistada tsiviilkohtumenetluse seadustikus sätestatud korras). Kaebuse kohta tehtud kohtutäituri otsuse peale võib menetlusosaline esitada otsuse kättetoimetamisest arvates kümne päeva jooksul kaebuse maakohtule, kelle tööpiirkonnas kohtutäituri büroo asub. Kohtutäituri otsuse või tegevuse peale ilma eelnevalt kohtutäiturile kaebust esitamata kohtule kaevata ei saa. (vt https://www.riigiteataja.ee/akt/113062012002 § 217 ja 218).
Lisaks infot: http://otb.ee/index.php/nouandenurk/tai ... oeoeramine
Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta