Kohtut2itur ja sularaha

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kohtut2itur ja sularaha

04 Sept 2012, 18:37

Tere,

Elan Eestist väljas. Maksin ilusti oma laenu Eestis kuni mul oli auto avarii - paar kuud jäid maksmata. Sugulane (Eestis) teatas, et mulle on Eesti aadressile tulnud kiri kohtutäituri poolt. Võtsin kohe ühendust. Kohtutäiturile sai edastatud minu uus aadress, kuhu palusin saata väljastatud kiri. Samas võtsin yhendust ka laenuandjaga, saime kokkuleppele, et jätkan laenumaksetega. Seda ma ka tegin. Samas oli kohtutäitur minu Eestis olevale majale pannud keelumärke peale. Kohtutäituri kirja minu uuele aadressile ei tulnud. Pea pool aastat hiljem tahtsin majalt saada keelumärke maha. Kokkuleppel laenuandjaga maksin neile kogu laenu tagasi. Kohtutäitur nõudis aga oma osa. Laenuandja lubas ise kohtutäituriga rääkida. Kokkuvõtteks teatas laenuandja, et maksan neile kohtutäituri summa sularahas ja nemad edastavad raha kohtutäiturile ning maja keelumärge v6etakse maha. Minu sugulane andis sularaha laenuandajale, kes ka andis tsekki. Hiljem küsisin, kas raha jõdis ikka kohtutäiturile, siis tuli lihtsalt vastus, et keelumärge on maas. Kas selline käitumine on eetiline ja sedusega lubatud?

Re: Kohtut2itur ja sularaha

11 Sept 2012, 23:03

Tere,

Olukorra kirjeldusest järeldub, et probleem on Teie jaoks lahenenud. Siiski selgituseks: täitemenetlusega seonduvat reguleerib täitemenetluse seadustik ja kohtutäitur täidab täitedokumenti sissenõudja (antud juhul laenuandja) avalduse alusel. Kui sissenõudja on esitanud kohtutäiturile avalduse, peab kohtutäitur toimetama võlgnikule kätte täiteteate (selleks on kohtutäituril erinevaid võimalusi, dokumentide edastamist reguleerib täitemenetluse seadustiku § 10).
Kohustuse täitmisel annab kohtutäitur võlgniku nõudel talle täitmise kohta kviitungi (see aga ei välista ega piira võlgniku õigust sissenõudjalt nõuda kviitungit täitmise kohta).
Kohtutäitur lõpetab täitemenetluse muuhulgas sissenõudja avalduse alusel või kohustuse täitmisel. Täitemenetluse lõpetamise korral vabastab kohtutäitur vara viivitamata aresti alt ja esitab registripidajale avalduse keelumärke kustutamiseks (seda antud juhul ka ilmselt tehti).
Samas on aga oluline märkida, et täitemenetluse lõpetamine ei piira sissenõudja õigust pöörduda uuesti kohtutäituri poole, kui täitedokumendist tulenev nõue on tegelikult täitmata. Nimetate, et olete mingeid kohustusi täitnud sularahas kolmandate isikute kaudu ja otse laenuandjale (mitte kohtutäiturile), siis on soovituslik, et laenuandja kinnitab ( kviitung ) kogu nõude täitmist.
Kohtutäitur on kohustatud selgitama täitemenetluse osalistele nende õigusi ja kohustusi ning andma võlgnikule infot täitemenetlusega seonduva kohta. Kui Teil on täitemenetlusega seonduvaid küsimusi, oleks soovitav veelkord pöörduda kohtutäituri (aga ka sissenõudja) poole. Näiteks tuleks muuhulgas välja selgitada, kas täitemenetlus Teie suhtes on lõpetatatud, nõue kogu ulatuses täidetud ja täitekulud tasutud. Soovituslik oleks hilisemate vaidluste vältimiseks taotleda asjakohased kinnitused/kviitungid.
Kohtutäituri tegevuse ja otsuste peale kaebuse esitamist reguleerivad täitemenetluse seadustiku § 217 ja 218 (NB! tähtaeg 10 päeva).
Muud asjakohased täitemenetluse seadustiku sätted (nt TMS §§ 8, 10, 23, 24, 36, 48) on võimalik leida siit: http://www.riigiteataja.ee.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta