Täitemenetluse lõpetamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Täitemenetluse lõpetamine

12 Juun 2012, 11:33

Tere,

Kui kohtuotsusega on mõistetud ettevõtte pankrotimenetluses eraisiku käest pankrotisolevale ettevõttele summa välja ja see ettevõte, kelle kasuks see nõuti, lõppeb (pankrotimenetlus on lõpetatud lõpparuandega ning likvideeeritud) ja kustutakse äriregistrist, siis kuidas peab kohtutäitur toimima - kas lõpetama ise täitemenetluse (vastavalt Täitemenetluse seaduse §48, lõige 6 - sissenõudja või võlgniku surma või lõppemise puhul, kui nõue või kohustus ei saa üle minna surnud isiku pärijatele või õigusjärglastele) või saab võlgnik, kelle suhtes täitemenetlus on algatatud, ise teha avalduse kohtutäiturile täitemenetluse lõpetamiseks (või kohtule või mõnele muule instantsile)? Kas kohtutäituril on õigus keelduda täitemenetluse lõpetamisest viitega, et kohtutäituri tasud on maksmata? (NB! Kohtutäiturile on laekunud 2 aasta jooksul ca 1% kogunõudest, ehk ca 200 EUR ja võlgnikuga ta ise ei ole kordagi ühendust võtnud ega huvi tundnud, va täitmisteate edastamine tavaposti teel).

Lõplik küsimus on, et kas võlgnik saab ise edastada digitaalselt allkirjastatud avalduse (näiteks e-maili tele) koos likvideeritud ettevõtte lõpparuandega kohtutäiturile täitemenetluse lõpetamiseks? Ja kas kohtutäituril on õigus nõuda täituritasusid ning enne nende tasumist keelduda täitemenetluse lõpetamisest?

Re: Täitemenetluse lõpetamine

19 Juun 2012, 08:45

Tere

Kohtutäitur lõpetab täitemenetluse sissenõudja lõppemise puhul, kui nõue või kohustus ei saa üle minna õigusjärglastele. Täitemenetluse lõpetab kohtutäitur otsusega. Eelnevalt võib ära kuulata võlgniku, seega võite esitada oma vastava avalduse koos tõenditega täiturile. Täitedokumendiks on ka kohtutäituri otsus kohtutäituri tasu kohta, seetõttu kohtutäitur viib täitemenetluse läbi sõltumata sissenõudja avaldusest, kui täitedokumendiks on kohtutäituri tasu maksmise või täitekulu väljamõistmise otsus. Kohtutäituril tekib tasu saamise õigus alates sissenõudja avaldusest täitemenetluse algatamiseks,täitemenetlus loetakse alanuks täitmisteate võlgnikule kättetoimetamisega. Kui täitmisel olev rahaline nõue nõutakse sisse osaliselt, on kohtutäituril õigus saada põhitasu üksnes summas, mis on võrdeline sissenõutud summaga.

Vastas: SA Õigusteenuste Büroo

Vasta