Võlgnku õigused

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Võlgnku õigused

23 Mai 2012, 10:19

Tere,

kohtutäitur arestis vara, kuid arestimise ajast ja kohast võlgniku ei teavitanud, kas on tegemist võlgniu õiguste rikkumisega ning on aluseks arestimise tühisuseks ?

Re: Võlgnku õigused

30 Mai 2012, 15:14

Tere!

Kohtutäitur peab võlgnikule kätte toimetama täitmisteate ning täitemenetluse osalistele vara arestimise akti ja enampakkumise akti, samuti oma otsused kohtutäituri tegevuse peale esitatud kaebuste kohta ning muud seaduses sätestatud dokumendid. Küsimusest ei selgu, kas kohtutäituril on võimalik Teile dokumente kätte toimetada ja kui ei, siis mis põhjusel, samuti ei ole selge, kuidas see rikkus Teie õigusi.

Arestimine on tühine ja sellest ei tulene õiguslikke tagajärgi arestimise kohta käivate menetlusnormide olulise rikkumise korral, eelkõige kui:
1) vara on arestitud ilma kehtiva täitedokumendita;
2) võlgnikule ei ole kätte toimetatud täitmisteadet;
3) vara on arestinud ebapädev isik;
4) võlgnikku ei ole olulises osas teavitatud tema õigustest täitemenetluses ja see tõi kaasa võlgniku õiguste rikkumise.

Vara üleskirjutamine toimub võlgniku, tema esindaja või täisealise perekonnaliikme juuresolekul. Kui vara arestimise juures ei viibi võlgnik, tema esindaja või täisealine perekonnaliige, kutsub kohtutäitur vara arestimise juurde kaks manukat või politseiametniku. Kui võlgnik ei viibinud arestimise juures, toimetatakse talle arestimisakt kätte. Sel juhul loetakse vara arestituks akti kättetoimetamisest alates. Kinnisasja arestimisel arestimine loetakse kehtivaks alates ajast, kui arestimisakt on võlgnikule kätte toimetatud, või ajast, kui kinnistusraamatusse kantakse keelumärge, kui see toimub enne akti võlgnikule kättetoimetamist.

Kohtutäituri otsuse või tegevuse peale täitedokumendi täitmisel või täitetoimingu tegemisest keeldumisel võib täitemenetluse osaline esitada kohtutäiturile kaebuse kümne päeva jooksul alates päevast, kui kaebuse esitaja sai teada või pidi teada saama otsuse või toimingu tegemisest, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti. Kaebuse kohta tehtud kohtutäituri otsuse peale võib menetlusosaline esitada otsuse kättetoimetamisest arvates kümne päeva jooksul kaebuse maakohtule, kelle tööpiirkonnas kohtutäituri büroo asub. Kohtutäituri otsuse või tegevuse peale ilma eelnevalt kohtutäiturile kaebust esitamata kohtule kaevata ei saa.

Vastas: SA Õigusteenuste Büroo

Re: Võlgnku õigused

30 Mai 2012, 16:26

Tere,

kohtutäitur ei teavitanud arestimise ajast ja kohast. Võlgnik palus kohtutäiturit pärast vara ülevaatust tulenevast päevast arestimise aja edasi lükata, kuid kellaaeg ei olnud teada. Kohtutäitur vastas, etvara on arestitud, võlgnikul polnudki võimalust arestimise akti koostamisele minna.

Re: Võlgnku õigused

15 Juun 2012, 14:01

Kaebuse esitamise kord on toodud eelmises vastuses. Kui võlgniku õigusi on rikutud, tuleb pöörduda kaebusega kohtutäituri poole.

Vastas: SA Õigusteenuste Büroo

Vasta